Народните представители приеха проект на Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на Европейския съюз, ООН и ОССЕ. Вносители на декларацията са депутатът и зам.-председател на парламентарната група на "Има такъв народ" Станислав Балабанов и група народни представители.
Депутатите гласуваха със 166 гласа "за", 27 гласа "против" и 11 гласа "въздържали се". Декларацията бе подкрепена от гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-Ново начало, БСП, ДПС-ДПС и ИТН. "Възраждане" гласуваха против, а МЕЧ "въздържали се".
Реално нужда от подобна декларация няма, доколкото никой не е поискал от България да изпрати армия на фронта. Дори и трудно може да се каже, че някои се интересува от участието на България при едно евентуално формиране на мироопазваща мисия след сключено примирие. Днешния дебат, в голямата си част безсмислен, както и декларацията, инициирана от ИТН вчера, бяха предизвикани от реплика на президента Румен Радев, който поиска българското правителство да вземе ясна позиция по въпрос, който не стана ясно къде и от кого ни е поставян.
Декларацията бе представена от депутата от ИТН Павела Митова като "успокоителна" за обществото в години на разделение. Тя обаче се оказа, че не действа успокоително на лидера на МЕЧ Радостин Василев, тъй като според него е "много исках, но нямах желание". Той разкритикува формулировката "извън съюзните ангажименти", което според него все пак обвързвало държавата ни с участие. Затова и Василев предложи редакционна поправка - неучастие на български военни на територията на Украйна, включително хуманитарни действия и операции. Предложението му не бе подкрепено.
Ангел Георгиев от "Възраждане" нападна управляващото мнозинство - ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-ДПС, че са внесли декларацията на пожар, а преди това са отхвърлили тяхното предложение още на ниво комисия. Според "Възраждане" тази декларация е врата в полето и всъщност урежда хипотези български военнослужещи да бъдат изпратени в Украйна. С тази декларация управляващото мнозинство хвърлят прах в очите на хората и ще изпратят български военни в Украйна, нападна Ангел Георгиев. И редакционните предложения на "Възраждане" не бяха подкрепени.
Част от депутатите отбелязаха цялото безсмислие на дебата, а и на самата декларация. "Никой не иска нищо от нас, а ние приемаме декларация, в която казваме, че дори някой да поиска нещо от нашата армия, ние няма да изпратим войски. И започва дебат за това да осъдим Русия, да излезем от НАТО и т.н. Всичко в тази декларация вече е казано и повтаряме вече нещо казано. Някой каза, че декларацията е врата в полето, а ние дори нямаме поле", посочи Тома Биков от ГЕРБ-СДС.
"Вероятно целта на този документ е да се противопоставим на спекулации в българското публично пространство", допълни Атанас Славов от "Продължаваме промяната - Демократична България".
Предложението на ПП-ДБ направени от Божидар Божанов в декларацията да се осъдят действата на Руската федерация като нападение срещу суверенна държава също не срещна подкрепата на народните представители.
Депутатът от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев представи позицията на левите - "червените" няма да допуснат нито една черна забрадка заради български войник в Украйна. БСП са обезпокоени, че толкова дълго време е загубено - три години не е даден глас на разума и не се е разбрало, че войната в Украйна не може да се реши с военни средства. А през това време България е загубила шанса си да бъде медиатор за приключване на войната.
Впоследствие дебатът премина в стрели между "Възраждане" и ИТН. Първите поддържаха тезата си, че България ще изпрати български военни на фронта в Украйна, докато формацията на Слави Трифонов защитаваха позициите си от декларацията и призоваха депутатите на Костадинов внимателно да четат.
В декларацията се призовава към постигането на траен и справедлив мир в Украйна, изразява се позиция за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна и се подчертава важността на участието в мирен преговорен процес на всички заинтересовани от установяването на сигурност и стабилност в Европа страни.
В декларацията е записано още, че Народното събрание на Република България:
- Призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна и преговорен процес, който да включва всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни, включително и България.
- Изразява позицията на 51-то Народно събрание за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна.
- Призовава Министерския съвет на Република България да продължи политиката на Република България за мирно уреждане на международните конфликти чрез дипломатически средства и да насърчава инициативи, насочени към деескалация на конфликтите и намиране на устойчиви мирни решения.