Депутатите разгледаха на второ гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. Вносители са депутатът от ДПС Медиха Хамза и група народни представители. Въпреки че образователният министър проф. Галин Цоков обясни, че МОН подкрепя законопроекта, страстите в пленарна зала се нажежиха в остър дебат между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

МОН подкрепя и обвързването на заплатите на преподавателите във ВУЗ-овете със средната брутна работна заплата. "Всичко това ще се отрази благоприятно на университетите, висшето образование и българските научни институти", посочи проф. Цоков.

Депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев разкритикува предложения законопроект и поиска вдигането на доходите на преподавателите да се отложи като решение за 1 януари 2025 г., когато парите ще са в наличност. "Откъде ще се вземе този ресурс? Предложеният законопроект е противоконституционен", оцени Сабртуев. Според него законопроектът първо трябвало да мине одобрение на синдикатите. ПП-ДБ подкрепят като цяло увеличението на заплатите на учителите във ВУЗ-овете, но това да не е за сметка на теглене на кредити. Той настоя законопроектът да влезе в сила от 1 януари 2025 г.

Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС посочи, че поведението на ПП-ДБ е като "кьорав карти не играе", при положение, че законопроектът бил гласуван на първо гласуване. "Системата за висше образование е с изоставащи заплати, откакто в последните няколко години начело на образователната система стои академик", заяде се Вълчев с премиера в оставка акад. Николай Денков.

В крайна сметка над 3-часови дебатите бяха прекратени по предложение на депутата от БСП Ирен Анастасова. 147 гласа "За", 3 гласа "против" и 19 гласа "въздържали".

Законопроектът предвижда промяна в заплатите на преподавателите в държавните висши училища, както и в стипендиите на докторантите. Средната работна заплата за преподавателите в държавните висши училища да е не по-ниска от 170% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, предвиждат промените, приети на първо четене. Очаква се и стипендиите на докторантите да се определят в размер не по-нисък от 125% от минималната работна заплата за страната.

Предвижда се минималната основна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да се определя ежегодно с акт на Министерския съвет в размер не по-малък от 125% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца.

Синдикатите искат отговори от МОН и МС за асистентските заплати

Синдикатите искат отговори от МОН и МС за асистентските заплати

Доходите на ректорите са гарантирано високи, а младите асистенти взимат под 1438 лв.