Тези дни беше публикуван един социологически сондаж на Алфа Рисърч. Общата картина, която той ни представя, изглежда стандартно - ГЕРБ със сериозна преднина, а след това три формации с почти изравнена подкрепа - ПП-ДБ, ДПС (Пеевски) и "Възраждане".

Новото обаче е, че Алиансът за права и свободи - АПС (формацията на Ахмед Доган) вече е под чертата за влизане в парламента.

Според Алфа Рисърч АПС получава подкрепата от 2.8% и при хипотетични парламентарни избори, проведени в обозримо бъдеще, няма да попадне в парламента.

Това означава, че вътрешнополитическият живот у нас се намира в развитие и потенциално би могло да станем свидетели на динамика и в рамките на парламентарното мнозинство, а не само след формациите от системната опозиция (ПП-ДБ), която силно се активизира най-вече около задържането на кмета на Варна Благомир Коцев.

В момента може да се каже, въз основа на сондажа на Алфа Рисърч, че Делян Пеевски вече е постигнал основната си цел, а именно да изтласка Ахмед Доган от политическия терен и да се утвърди като единствен лидер на ДПС. И то не само на партията, но и на традиционния електорат, който стои зад нея.

Оттук нататък неговото влияние върху правителството неминуемо ще нараства. Веднъж осигурил си безспорно лидерство в ДПС и прилежащите общности, Пеевски разполага със значително по-голям набор от инструменти и ходове на терена на българската политика.

Алфа Рисърч: Осем партии влизат в парламента при нови избори

Алфа Рисърч: Осем партии влизат в парламента при нови избори

Бойко Борисов е партийният лидер с най-високо доверие

Може да продължи да подкрепя правителството на Росен Желязков, може и да се откаже да го подкрепя и да предизвика предсрочни парламентарни избори.

Може да договори подкрепата си срещу участие във формирането на политиката на правителството по определени теми, а може да бъде и партньор без условия, поне докато българските граждани свикнат с използването на еврото и този въпрос бъде окончателно затворен.

Това бихме могли да го очакваме към есента на идната година и чисто времево то най-вероятно ще съвпадне с провеждането на президентските избори.

Неслучайно преди броени дни Бойко Борисов официализира връзката с Пеевски, казвайки че той подкрепя правителството и по този начин помага за осигуряването на политическа стабилност, защото при парламентарни избори сега отново ще се създаде познатата патова ситуация. И това впрочем е така. Самият сондаж на Алфа Рисърч го показва.

Думите на Борисов говорят, че поне засега решението на Пеевски е да продължи подкрепата си за кабинета на Росен Желязков и да не предизвиква предсрочни парламентарни избори.

А и той няма защо толкова да бърза с тях. При АПС има ясно изразена негативна тенденция. Ако сега подкрепата за тях е 2.8%, след 6 месеца вероятно ще е под 2%.

Представители на АПС сами се присъединяват към ДПС (Пеевски). Парламентарната група на привържениците на Доган остава в Народното събрание до следващите избори, тя обаче не разполага с никакви полезни ходове.

Тези народни представители единствено могат да търсят път към Пеевски, за да продължат кариерата си и в следващите парламенти или да се примирят, че краят в политиката за тях настъпва с края на мандата на сегашния парламент, когато и да е това.

Динамиката, която предизвикват протестите на ПП-ДБ (най-вече в София и Варна), не е пряка заплаха за правителството на Желязков. Нещо повече - не е ясно дали самите привърженици на системната опозиция и техните лидери желаят предсрочни парламентарни избори.

Пътищата пред ПП-ДБ: запазване, преформатиране или разпускане

Пътищата пред ПП-ДБ: запазване, преформатиране или разпускане

Коалицията на градските демократи минава през сложен период, но какво предстои оттук нататък

Поне засега няма ясно изразено послание, на протестите, в тази посока. Моментът определено не е подходящ за избори от гледна точка на ПП-ДБ.

Сега коалицията се сплотява. Формациите в нея, лидерите и симпатизантите застават зад Благомир Коцев и убедено настояват за неговото оневиняване, базирайки се на очевидните недостатъци в тезата на обвинението.

Ако обаче ПП-ДБ трябва да се явят на избори, то това потенциално би им повлияло точно в обратната посока. Досега ПП имаха превес при подреждането на листите, защото бяха по-голямата формация. Сега обаче това едва ли е така.

Дори и ситуацията около Благомир Коцев да генерира някаква допълнителна електорална подкрепа, тя е за коалицията като цяло, макар варненският кмет да е от ПП. В този смисъл нито едното от крилата на коалицията не може да претендира за превес въз основа на случващото се около Коцев.

Така се стига до първия трудно решим проблем при реална изборна ситуация - на какъв принцип ще се редят избирателните листи. И ако на този въпрос не се намери отговор, то следващи може и да няма.

За ПП-ДБ в момента е много по-изгодно да защитават хората публично и по съдебен ред, защото това ги сплотява и стикова. Очевидно е, че не са готови за избори, не и за този резултат, към който се стремят. По-добре би било да си дадат време, защото това което желаят може и да е достижимо за тях, но за него трябва да работят упорито и продължително.

Ако настоящото управление успее да се задължи във властта за 4 години, каквито заявки вече бяха дадени, то това би било по-скоро шанс за ПП-ДБ, стига те да съумеят правилно да използват времето, през което са в опозиция.

Ако ПП-ДБ наистина искат да спечелят парламентарни избори и да съставят правителство трябва да намерят начин да излязат от големите градове като София и Варна и да придобият по-голяма електорална тежест в средно големите общини и по-малките населени места.

За това са необходими не само политически послания и идеи за публични политики, но и добре развити регионални и местни организации, чрез които да се поддържа ежедневен контакт с гражданите от всички краища на страната.

Политиката за противодействие на корупцията и за промени в съдебната система не е достатъчна за привличането на големи групи от хора, които да превърнат ПП-ДБ в първа политическа сила.

Коалицията със сигурност има своите секторни политики, но в публичното пространство остава впечатлението, че противодействието на корупцията и съдебните реформи са извадени пред скоби и всичко друго е от второстепенно значение.

В момента, за да обяснят какви са им целите в политиката, ПП-ДБ се нуждаят от субекти, за които да формират негативен разказ и да го възпроизвеждат пред обществото. Негативният разказ е основно за Делян Пеевски.

Преломни времена за "Продължаваме промяната"

Преломни времена за "Продължаваме промяната"

Без съмнение ПП преминава през най-трудния период от своето създаване

Сега обаче, както вече стана дума, той разполага с голямо разнообразие от инструменти и ходове в полето на българската политика. Де факто като важен партньор на управляващите Пеевски има много повече варианти за противодействие срещу ПП-ДБ, отколкото те срещу него.

За да се промени тази ситуация, ПП-ДБ трябва да престанат да разчитат на това противопоставяне за осигуряване на гласоподаватели и да се разширят отвъд него.

На системната опозиция ѝ трябва устойчиво разширяване на електоралната база, а не просто групи от хора, които я подкрепят, защото са срещу Пеевски или пък срещу него и Борисов едновременно.

Борисов вече ясно заяви, че желае да се разграничи от всички действия на съдебните власти срещу Благомир Коцев. Той каза, че става дума за лъжица катран в кацата с мед в най-силния и успешен ден за България, откакто самият той се занимава активно с политика. Задържането на Коцев стана на 8 юли, когато беше завършена процедурата по приемането на страната ни в еврозоната, което ще се случи на 1 януари 2026 г.

В настоящата политическа динамика липсва президентът Румен Радев. До момента той не е изразил отношение по въпроса за задържането на Благомир Коцев, не е казал нищо за протестите на ПП-ДБ, нито пък за Борисов и Пеевски. Единствената позиция, която дойде от президентската институция, изразена от Илияна Йотова беше, че се разчита на обективността на правосъдието.

Тази пасивност на Радев говори за това, че той се намира в изолация. Причината е, че се опита да отложи влизането ни в еврозоната с идеята си за провеждане на референдум.

Сега Радев е нежелан както от системната опозиция, така и от управляващите. Понастоящем той не може да се намеси в нито една политическа ситуация и да наклони везните в една или друга посока. Периодът за Радев е съвсем различен от времето, когато не само се намесваше в реалната политика, но и имаше определяща роля в процеса на вземане на управленски решения.

И така! Сондажът на Алфа Рисърч излезе навреме. Би било добре ако политическите формации го разчетат правилно и проследят внимателно следващите социологически проучвания, за да се види какво ще се потвърди и какво - не.

На политическите субекти ще им е доста полезно да имат ясна представа за обществената среда у нас. Това ще им помогне да вземат по-адекватни решения.

Така ще имаме по-стабилна партийна система, по-добре работещи институции и по-добро законодателство. А всичко това би било от голяма полза и за гражданите, и за бизнеса, и за държавата.