България ще изпрати 5 876 945 евро за бежанците в Турция. Това реши парламентарната Комисия по външна политика, приемайки законопроект за ратифициране на Общото споразумение за създаване на рамка за управлението и условията на Механизма за Турция в полза на бежанците и сертификата за принос от страна на България с приложения към него график на плащанията.

Споразумението събра 7 гласа „за“, 2 „против“ и 4 „въздържал се“.

Парите ще бъдат изплатени на части в периода 2016-2019 г.

Средствата са предназначени за спешна хуманитарна помощ - основно за предоставяне на храна, здравни услуги и образование.

Общият размер на помощта по механизма е 3 млрд. евро, от които 1 млрд. евро от бюджета на ЕС, а останалите следва да бъдат осигурени от вноски на държавите-членки към Механизма. Вноската, която България трябва да плати, е изчислена въз основа на дела на брутния национален доход (БНД) на страната в общата сума на БНД на ЕС. Парите ще бъдат предоставени на Турция по съответните европейски програми, главно по линия на хуманитарна помощ и Инструмента за предприсъединителна помощ.

Зам.-министърът на финансите Фейзи Бекир заяви, че първата ни вноска ще бъде през четвърто тримесечие на 2016 година.

Герберът Христо Гаджев изтъкна, че в документа е важен моментът на екстрадиция - т.е. всеки един нелегално влязъл в страната ни, да може да бъде върнат обратно в Турция, ако идва оттам. За сметка на това, да се вземе от Сирия или от конфликт бежанец, който е проверен. Според Гаджев по този начин ще бъдат ударени и каналджиите.

„Ако се види, че нелегалното влизане не се толерира и всички, които са нелегално влезли, ще бъдат връщани, по този начин ще остане само официалният начин на влизане – през КПП-тата след проверка на самоличността“, коментира преди заседанието пред журналисти Гаджев.

От БСП се обявиха против споразумението. Социалистът Янаки Стоилов подчерта, че нямаме гаранции, че ще можем да връщаме в Турция лица, които не попадат в категорията на бежанците, каквото е една от възможностите на споразумението.

Такава теза заяви и депутатът от АБВ Георги Кючуков. Той обаче изтъкна безпокойството си от това как ще се следи дали Турция използва целесъобразно парите.

„Ясно е, че повечето от дейностите за подкрепа на бежанците преминават пряко или косвено през турската държава. Не виждам в споразумението някакъв механизъм за проследяване на пътя на тези пари и за какво се използват“, коментира Кючуков.

Политиката на ЕС не трябва да бъде политика на прекланяне пред Турция, за да бъде сложена Турция като фактор, с който Европа да се съобразява“, категоричен бе депутатът от Патриотичния фронт Юлиан Ангелов. Според него е трябвало ЕС да наложи икономически санкции на Турция поради факта, че изпраща милиони бежанци на европейския континент.

Патриотите също се обявиха против ратификацията на споразумението. „Не разбрах какъв е ангажиментът на Турция за тези 3 милиарда“, отсече той.