Министърът на отбраната Димитър Стоянов проведе работна среща с посланика на Франция у нас Н. Пр. Мари Дю Мулен. Двамата дискутираха развитието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, съвместните проекти за модернизация и разширяването на индустриалното партньорство между България и Франция. Това съобщават от МО.
Военният министър представи правителствените мерки за модернизация на въоръжените сили. Той посочи, че планът за достигане на 5% от БВП за отбрана до 2035 г. вече е факт. По думите му се работи по придобиването на нови способности, както и по изграждането на необходимата инфраструктура за тяхното ефективно използване.
Дипломатът и министър Стоянов обсъдиха придобиването на нови трикоординатни радари, за 155-мм самоходни гаубици CAESAR, както и изпълнението на договора за зенитни управляеми ракети VL MICA за Военноморските сили. Двамата изтъкнаха доброто партньорство между София и Париж в сферата на отбраната.
Стоянов открои като приоритет участието на българската отбранителна индустрия в бъдещи инициативи. Според него ще се търси активно индустриално сътрудничество с всяка държава, с която реализираме проекти за придобиване на нови способности. Участието на българските компании е важна предпоставка за развитието на националния отбранителен капацитет и вярвам, че френската страна ще подкрепи подобно партньорство, добави той.
Френският посланик потвърди готовността на Париж да продължи съвместната работа с България за укрепване на колективната сигурност и отбранителните способности на Европа. Двамата обсъдиха и възобновяването на стратегическия диалог в областта на отбраната между България и Франция, за което да бъдат предприети стъпки още през тази година.
USD
CHF
GBP