52% от българите имат положително отношение към демокрацията. Преди десетилетие техният брой е бил 60%, показва изследване на "Галъп интернешънъл".
В България, в третото десетилетие след началото на демократичните промени, отношението към демокрацията остава по-скоро положително, но е в по-ниска степен спрямо световните тенденции, смятат социолозите.
Същевременно 76% от хората по света се съгласяват с твърдението, че демокрацията може да има недостатъци, но е най-добрата форма на управление.
Това показват данните от две вълни на изследване, проведени от световната асоциация "Галъп интернешънъл" (в сътрудничество с УИН) в повече от 60 държави и сред над 60 хиляди души. Вълните са в средата на двете десетилетия на двайсет и първия век - през 2005 и 2015 г.
За първи път се сравняват даннитe от двете мащабни изследователски вълни. Поводът е 30-тата годишнина от 1989 г., когато падна "Желязната завеса".
Източник: gallup-international.bg
По региони през 2015 г. демокрацията е най-харесвана - очаквано - в Северна Америка (82% мнозинство съгласно, че демокрацията е най-добра форма на управление). В Западна Европа 80% от запитаните одобряват демокрацията.
От друга страна, по-ниските нива на съгласие с твърдението, че демократичната система е най-добра са най-ниски в Източна Европа (64%) и Северна Азия (55%).
Дори на фона на Източна Европа одобрението за демокрацията в България е под средните стойности. Явно е, че при нас резултатите от трансформацията след 1989 г. е оставила много въпросителни за качеството на демокрацията, пишат социолозите.
52% от българите са съгласни, че макар и да има своите недостатъци, демокрацията все пак е най-добрата форма на управление. Една трета от сънародниците ни не приемат това твърдение, а 16% не знаят как да отговорят.
Делът на българите, които не смятат, че демокрацията е най-добрата форма на управление, се е повишил с една десета - от 23% на 32%.
Ситуацията е сходна и в съседните на България държави. В Румъния, с която споделяме в последните десетилетия общ път на демократично развитие, през 2005 г. делът на съгласните, че демокрацията е най-добра система е бил 80%, а през 2015 се стопява до 58%.
Според изводите на "Гълъп интернешънъл" има повишаване на съмнението и критичността по отношение на демократичното управление у нас и това е в съзвучие с настроенията страните от региона. Разбира се, следваща вълна на изследване ще покаже дали и доколко тази тенденция е устойчива. Ако у нас наистина убедеността в качеството на демокрацията трайно спада, въпросът следва да получи адекватно внимание, защото е повод за тревога.
Източник: gallup-international.bg
Населението на света показва висока степен на приемане на демокрацията. В нашето десетилетие 76% от всички запитани отговарят положително или по-скоро положително на твърдението "Демокрацията може и да има своите недостатъци, но е най-добрата форма на управление". По-скоро несъгласни или съвсем несъгласни са 20%. Хората, които нямат отговор са 4%.
Десет години по-рано делът на съгласните и по-скоро съгласните е бил 79% - срещу 17% по-скоро несъгласни или съвсем несъгласни, а останалите - колебаещи се.
Източник: gallup-international.bg
Разколебаване показват всички изследвания сред хората, които харесват демокрацията. Най-осезаема е разликата в Азия, Африка и в Източна Европа. Предстои още една вълна от изследвания, която да покаже дали това е устойчива тенденция.
Възприемането на демокрацията като най-добра форма на управление днес е широко разпространено във всички демографски групи по света. Подкрепата за демокрацията е висока, и се среща практически сред всички вероизповедания. Закономерно, колкото по-високо е нивото на образование и доходите, толкова по-висока е и подкрепата на демократичното управление.
chafeto
на 26.06.2019 в 17:30:11 #5Philosopher КБ - добър анализ. По-долните ****************************************** Универсално обяснение, но вече не особено актуално, а още по-малко философско, философе.
chafeto
на 26.06.2019 в 17:27:21 #4Кастело Белведере Не би следвало изследването да се приеме за чиста водица, по следните причини: - у нас демокрацията е персонализирана по балкански и още влачи оковите на комунистическата диктатура (субектите на власта в болшинството си са наследници на комунистическата върхушка и силовите репресивни структури) - поддаваемостта на част от населението на антиевропейска и антидемократична пропаганда и дезинформация - невежество у населението на имплицитната връзка свобода/демокрация - пълен стомах. - незанание относно алтернативата на демокрацията. Едва ли някой иска да се върне към диктатура или авторитарност ала путинска русия, с всичките и последици на материална и духовна мизерия. ************************************************************** Лъвице, сигурен бях, че си маркирала и тази територия с феромоните си, даже познах какво представлява в по-голямата си част коментара ти. Ама колко си ми прозрачна! За нашенската демокрация съм съгласен до голяма степен. Тя си е нашенски вариант, както я разбират повечето хора тук. Ама това за пследствията от комунизма колко години още ще го дъвчете и ще се оправдавате с него? Писал съм ти вече, че демокрацията не е универсален модел и не е приложима навсякъде, такава каквато функционира в Европа. На много места демокрацията е равна на слободия и нарахия и на практика не работи. И пак ще ти спомена, че самия Солженицин го каза. Истинската причина все по-малко хора да вярват в демокрацията е, че все повече хора виждат, че това реално е деградация, а не демокрация. Просто се разходи из страната и виж разрухата навсякъде. Носталгията по соца е напълно обяснима. В тоя ред на мисли, какво диктоторско има в това нощем или като излизаш да не заключваш и какво демократично има в това да трепериш м@ангала да не заколи майка ти или баба ти на село за 20 лева? Или да ти ограби селскостопанския труд? Или да псуваш безпомощно, че чуждите ЕРП те "скубят" всяка година все повече и повече, че ако живееш в малко населено място нямаш лекар наблизо и т.н.? Или да знаеш, че без теб или сестра ти майка ти ще гладува с 200-250 лв пенсия? Или да гледаш съсипаната индустрия и безработицата и как се превръщаме в колония от африкански тип? Това ли ти е деомокрацията? Колкото до демокрацията на запад, деградацията си я има и там, макар и по-смекчена. Не знам дали изобщо излизаш от ророзовия си будоар и дали ходиш някъде, но само ще ти кажа, че и Европа не е това, което беше през деветдесетте. За Путин знаем, че той еолицитворение на сатаната, не се хаби! Не можеш с вмирисаните си постулати да заблудиш хората. Поне се опитай да освежиш малко репертоара! Явно тия, дето ти плащат са по-тъпи и от теб, помярка либерална!
Philosopher
на 26.06.2019 в 16:44:36 #3КБ - добър анализ. По-долните
Кастело Белведере
на 26.06.2019 в 14:31:14 #2Не би следвало изследването да се приеме за чиста водица, по следните причини: - у нас демокрацията е персонализирана по балкански и още влачи оковите на комунистическата диктатура (субектите на власта в болшинството си са наследници на комунистическата върхушка и силовите репресивни структури) - поддаваемостта на част от населението на антиевропейска и антидемократична пропаганда и дезинформация - невежество у населението на имплицитната връзка свобода/демокрация - пълен стомах. - незанание относно алтернативата на демокрацията. Едва ли някой иска да се върне към диктатура или авторитарност ала путинска русия, с всичките и последици на материална и духовна мизерия.
el viejo
на 26.06.2019 в 13:25:43 #1Питал ли е някой, тези 52% от българите, знаят ли какво е "демокрация"? Ако, разберат какво е "демокрация" по български представи, едва ли ще останат и 6%!