Преди въвеждането на машинно гласуване делът на недействителните бюлетини в парламентарните избори достига до 4.6%. При задължително машинно гласуване този дял спада до нула. Това е един от изводите от доклада "На фокус" на Съвета за икономически анализи, който разглежда влиянието на технологиите за гласуване върху точността на изборния процес.

Авторите на доклада Теодора Цанкова и Милена Джурелова стигат до извода, че в смесените избори, където избирателите могат да гласуват с машина или хартия, по-високият дял на машинно гласуване е свързан с по-нисък процент на недействителни гласове.

Анализът показва, че увеличението с 10 процентни пункта в машинното гласуване води до спад от 0,25 пункта в недействителните бюлетини.

"Този ефект е особено силен в райони с по-ниско образование, висока концентрация на етнически малцинства и висок дял на възрастни хора. Именно в тези райони проблемът с недействителните бюлетини е най-изразен", отбелязват авторите на изследването.

Анализът също така препоръчва властите да организират информационни кампании, които да бъдат насочени към тези групи от избиратели, за насърчаване на машинното гласуване и подобряване на точността на изборите.

Депутатите решиха ЦИК да дава достъп до изходния код на електронната система за машинно гласуване

Депутатите решиха ЦИК да дава достъп до изходния код на електронната система за машинно гласуване

В това число влизат още въвеждане на данни и изчисляване на резултата