Няма как ГЕРБ да участва в кабинет с титуляри, с министри, още по-малко с министър-председател, който е с друг мандат - това е и въпрос на самоуважение, заяви вицепремиерът Томислав Дончев пред БНР.

"Във властта се влиза през официалния вход, не през задния - влиза се с отговорност, с достойнство, не с апаратни игри." - аргументира се той.

Дончев обаче не изключи подкрепа на правителство с мандата на Реформаторския блок с хоризонт от няколко месеца, за да може Народното събрание да приеме промените в изборното законодателство.

"Четем сигнала от президентските избори, че това, което сме правили, е недостатъчно и трябва отново да търсим подкрепата на хората. Може би с известни реформи на партийно ниво и на ниво политики. Всички избори са вид индикатор какви са обществените настроения. Никой от нас не иска да управлява на инат.
Всичко свършено през последните години, всички неща, които са били запазена марка на ГЕРБ, се приемат добре от хората.
Но обществото е напълно право да каже: "Това, че инвестирате в инфраструктура е чудесно, но това е един от рутинните ангажименти на държавата. Ние искаме повече." - коментира Дончев.

Относно тезата на премиера Бойко Борисов, че единствена причина за удължаване на живота на този парламент са промените в изборното законодателство, Дончев заяви, че няма друга легитимна политическа причина.

По отношение на усещането за липса на справедливост в българското общество той отбеляза, че справедливостта не се свежда само и единствено до съдебната реформа - това е работата на всички институции: "Дебатът за съдебната реформа трябва да се води отвъд политическите идеологеми. Съдебната реформа се превърна в идеологема.

Той коментира и казуса с проекта АЕЦ "Белене".

"Българският пазар не може да поеме такъв проект - нито като количество произведена енергия, нито като ценова конюнктура. Ако някой на пазара счита, че този проект е витален и може да се осъществи, нямаме нищо против той да бъде продаден." - заяви вицепремиерът.

По думите му, нито един от потенциалните инвеститори не разчита да продава енергията от "Белене" само на българския пазар, а разполага разчетите си в регионален контекст.