Почти хиляда проекта са реализирани в последните десет години с подкрепата на Норвежкия финансов механизъм и този на Европейското икономическо пространство. Това отчете вицепремиерът Томислав Дончев при подписването на споразумения за четири различни програми по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм (ФМ на ЕИП и НФМ).

"Днес подписваме програми в приоритетни сектори - култура, вътрешни работи, правосъдие, местно развитие, намаляване на бедността. За тях са заделени 113 млн. евро", заяви Дончев.

Той коментира, че събраните два механизма в последните години са се превърнали във фактор на положителна промяна

Дончев посочи, че в рамките на десетгодишната история от началото на действието на тези финансови механизми са реализирани почти хиляда проекта, а постигнатия ефект многократно надхвърля инвестициите.

"Направихме правилната кройка - успяхме да фокусираме средствата там, където традиционните финансови инструменти не достигат", каза още той.

По думите му вече са подписани програмите в Околна среда, развитие на бизнеса, иновации, а до края на месец юни ще бъдат подписани и споразуменията в област енергетика, гражданско общество.

Вицепремиерът отчете, че е в напреднала фаза подготовката и на програмата "Социален диалог", която се управлява централизирано за всички държави бенефициенти.

"С това България ще бъде първата от 15-те държави бенефициенти, която е подписала всички програмни споразумения, което ще даде възможност за реалното изпълнение на проектите", заяви Дончев.

По думите му е важно да се запази добрият темп на работа.

Общата финансова подкрепа, предоставена на България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм за периода 2007 - 2018 г. е в размер на 378.2 млн. евро. 126,6 млн. евро за периода 2009 - 2014 г. и 210.1 млн. евро за периода 2014 - 2021 г.

Очаква се в рамките на третия програмен период 2014 -2021 г. да се изпълняват програми в областта на местното самоуправление и намаляването на бедността, енергийната ефективност и сигурност, популяризиране на културното наследство, опазване на околната среда и изменение на климата, правосъдие и вътрешни работи, включително мерки в областта на убежището и миграцията, бизнес развитие и иновации, насърчаване на социалния диалог, подкрепа за гражданския сектор. Очаква се първите открити процедури за набиране на проекти да бъдат обявени през втората половина на 2018 г. и началото на 2019 г.

В този програмен период ще бъдат изпълнени знакови проекти като изграждането на възстановителен център за онкоболни деца, пилотен затвор и учебен център с капацитет 400 лишени от свобода в Кречиковци, център за непридружени деца бежанци, мерки в областта на детското правосъдие. Крайният срок за изпълнение на всички дейности за програмния период е 30 април 2014 г.