Гръцкото земеделие получава три пъти по-високи субсидии от българското, заяви пред БНР доц. Въто Христов.

„Гръцкото земеделие е едно от най-древните в Европа, има 700 хиляди фермери. Но в същото време то е доста интензивно и на декар те произвеждат два пъти повече селскостопанска продукция от нас - българите. То е добре съоръжено с техника. То обаче в същото време е едно от най-щедро субсидираните както с европейски пари, така и от нас.” – коментира доц. Христов.

По думите му, през миналата година гръцките фермери са получавали по 55 евро субсидиране на декар срещу 18-19 за България - толкова е средното за новоприетите 13 страни.
Една трета от субсидиите за гръцкото селско стопанство идват от националния бюджет, другите две трети са европейски средства.

„Тези наши приятели не знам за какво плачат”, допълни доц. Въто Христов.

„През тази година ние ще получим максимума, от това което беше договорирано при присъединяването 2005-2006 г. Ние ще получим на почти еднаква използвана земеделска площ – 800 000 000 евро, а гърците 2 милиарда – два и половина пъти повече от България за почти една и съща обработваема площ.” – посочи експертът.

„Нека да стачкуват, не им отнемам правото, но това да си го правят в страната, а не да нанасят щети на съседни страни и много други европейски страни, които транспортират хранителни стоки.” – каза още доц. Христов.

Според него, големият проблем е в това какво сме защитили при преговорите с ЕС.

„Одобрявам визията на нашия премиер, че той отправи ултиматум към гърците и към правителството, но мисля, че моето предложение трябва писмено да го предложи и да каже – гърците да платят, но с част от субсидиите, които получават от Европа и това да бъде директно, а не да тръгне по пътя на съдилища и доказателства. Нека гърците да платят за тази работа, но със субсиидиите, които получават . Тогава ще си помислят дали да се качат на тракторите и да се отправят към границата, макар че ще платят с европейски пари.
ЕС може да приеме един такъв регламент и да го отправи към всички.” - добави доц. Христов.