Европейската комисия представя днес в Брюксел докладите за напредъка, осъществен от Румъния и България в областта на правосъдието и борбата с корупцията след присъединяването им към ЕС.

Кореспондентът на румънския вестник "Ромъния либера" в Брюксел съобщава, цитиран от БТА, че заключенията в докладите са почти идентични за двете държави, които са насърчавани да работят повече за борба с корупцията.

Разликата е по отношение в борбата с организираната престъпност, която не фигурира в доклада за Румъния, но за България заема голяма част от доклада.

Вестник "Ромъния либера" се е сдобил с текста на докладите преди оповестяването им. Те са доста малки - този за Румъния е от седем страници, а за България - от осем страници.

Грешка е, и то най-вече моя, че МВР няма достатъчно активен диалог с ЕК

Румен Петков

целият текст...

В областта на реформата в правосъдието Комисията констатира, че двете държави са одобрили и въвели изискваните от тях реформи. В много случаи обаче нещата са направени набързо и без задълбочено проучване.

За България се посочва, че формалните рестрикции в процесуалния кодекс затрудняват процедурите и в много случаи съдиите трябва да връщат делата за допълване.

Това нещо се случва често при случаи за корупция по високите етажи на властта и за организирана престъпност, когато от процедурни съображения определени доказателства не могат да бъдат използвани и представяни по време на процеса.

Румъния е критикувана заради поправки в Наказателния кодекс, които поставят пречки при разследването и обвинението.
Според посочени поправки злоупотреба, която е под девет милиона евро, се смята за дребно провинение, което може да бъде наказано с максимум пет години затвор.

В доклада е отбелязано, че румънският президент не е обнародвал промените и ги е върнал обратно на парламента за преразглеждане.
В случай, че те бъдат приети отново от парламента, то, съгласно конституцията, държавният глава ще бъде задължен да ги обнародва, е отбелязано още в доклада на Еврокомисията за Румъния.

На много места в доклада за България е посочено, че властите в София не са доставили на Комисията всички необходими данни, което да позволи изготвянето на добра оценка на положението в рамките на процеса на мониторинг, посочва в. "Ромъния либера".

В доклада България получава похвали по четири от шестте посочени по-рано "проблемни области" и забележки по две от тях, съобщават добре информирани източници от Европейската комисия.

Отбелязани са постиженията на страната ни по въпроси, свързани с промени в конституцията, с воденето на по- прозрачни и ефективни съдебни процеси, с реформата в съдебната система и борбата с дребната корупция.

Двете области, в които според ЕК страната ни трябва да постигне по-убедителни резултати са корупцията по високите етажи на властта и борбата с организираната престъпност.

Според информирани източници случаят в България, заради който неотдавна бе замразено изпращането на европейски средства за изпълнение на пътни проекти, не се е отразил на съдържанието на доклада.

Основният проблем за Румъния, очертан в доклада, е корупцията на високо равнище. Страната отчете големи успехи със започването на съдебни процеси срещу министри, но по тези дела няма напредък, твърдят източниците.