Искам срещу парите, които даваме, да има реформи, най-вече в системата на здравеопазването и пенсионната система. Ако реформите не се случат, част от предвидените средства в предлагания актуализиран бюджет, няма да бъдат преведени.

Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на лекция пред журналисти в рамките на семинар в Боровец, посветен на параметрите на проектозакона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2010 година.

Проектът на актуализирания бюджет няма да засегне по никакъв начин социално уязвимите групи от населението, както и бизнеса, подчерта финансовият министър.

„В проекта няма по-високи нито преки, нито косвени данъци, но няма и по-високи заплати за държавните служители и депутатите", посочи той.

Предвижда се повишаване на разходите за социални помощи и подкрепа за икономиката за сметка на намалена държавна администрация и нейната издръжка.

Очаква се в края на годината икономиката да отбележи 1% ръст, а дефицитът да бъде до 4,8 на сто, каза още финансовият министър.

Предвижда се намаляване на разходите с около 840 млн. лева, както и основни фискални стимули, сред които са 660 млн. лева за разплащане на стари договори с бизнеса през Българската банка за развитие.

Около 200 млн. лева са предвидени за инфраструктурни проекти и за съфинансиране по европейските програми до края на годината. 220 млн. лева са заложени за НЗОК, 116 млн. лева за премии за тютюнопроизводителите, а 142 млн. лева са предвидени за социални разходи.

„Парите за системите на здравеопазването и за социални плащания обаче ще се дават само срещу извършени реформи", подчерта вицепремиерът.

От 2007г. досега социалните разходи са се увеличили 1,5 пъти. Инвалидите в страната са се увеличили от 180 хил. до 450 хиляди за 4 години или с 250%.

Разходите здравеопазването пък са два пъти по-високи от тези за 2007г. „Това означава, че се е харчило прекалено безотговорно", коментира финансовият министър.