Македонското правителство трябва да извърши конституционни промени и да изгради добросъседски отношения с България и Гърция. Това се посочва в годишния доклад на Европейската комисия по въпроса за напредъка на РСМ по пътя към ЕС.
Подчертава се, че правителството на Християн Мицкоски трябва да спазва договорите с България и Гърция - Договора за приятелство и добросъседство от 1 август 2017 г. с България, както и Преспанското споразумение от 17 юни 2018 г. с Гърция.
В документа РСМ се дава като добър пример за изграждане на мултиетническо общество, но се изтъква, че Скопие трябва да изпълни ангажимента си за завършване на конституционните промени.
Освен това ЕК призовава за ускоряване на реформите, свързани със сближаването на страната с ЕС. Става дума за укрепване на върховенството на закона, повишаване на доверието в съдебната система, както и за провеждане на разследвания, наказателни преследвания и окончателно приключване на дългосрочни съдебни процеси, свързани с високопоставени лица.
В документа се подчертава, че Северна Македония трябва да продължи с изпълнението на реформите, свързани с еврочленството, най-вече тези от клъстера "Основни ценности", като съдебните реформи, борбата с корупцията и организираната престъпност".
Комисията припомня, че процесът на скрининг за всичките шест клъстера е приключил през декември миналата година.
Отделно, премиерът на РСМ Християн Мицкоски заяви, че правителството няма да внесе в парламента предложение за конституционни промени със забавено действие, ако няма редовно правителство в България, пише БГНЕС.
"Подобен едностранен ход би означавал пълно застрашаване на и без това застрашената европейска интеграция, поради авантюрите на предишното правителство. Трябва да се получи всеки сигнал, за да можем да направим още една крачка напред", категоричен бе той.
"Можехме да го направим и по-рано, ако бяхме начинаещи в този бизнес. Ние не сме нито Буяр Османи, нито Маричич, нито Ковачевски, за да бъдем доверчиви и наивни и да се доверяваме на интересите на трети лица. Нашият интерес е на гражданите и на държавата", изтъкна македонският премиер.
Според него включването на българите в македонската конституция трябва да се случи едва след като българският парламент ратифицира споразумението за присъединяване на Северна Македония към Европейския съюз.