Има шанс до лятната ваканция на парламента депутатите да приемат окончателно изборните правила.

Днес правната комисия в НС подкрепи възможността да се гласува и дистанционно по електронен път, задача, която бе поставена пред депутатите от провелия се заедно с местните избори референдум.

До 29 февруари комисията по правни въпроси трябва да обсъди на първо гласуване всички новопостъпили законопроекти на Изборния кодекс, включително и този, въвеждаш дистанционното гласуване. Това е и срокът, в който тя трябва да анализира всички възможности и процедури за дистанционно гласуване. До края на април 2016 правната комисия също така трябва да представи доклад за второ гласуване на приетите на първо гласуване законопроекти на изборния кодекс.

Хамид Хамид от ДПС настоя да се гарантира тайната на вота, както и сигурността на информационните системи. Филип Попов от БСП пък настоя за гаранции да не се оказва репресия върху хората при електронен вот и да се гарантира тайната на вота.

Димитър Делчев от РБ бе категоричен, че електронното гласуване ще гарантира по-демократични избори. До този момент изборите са далеч от демократични, категоричен е той.

Реформаторите настояха още за гаранции за анонимността и сигурността на вота. Според сподвижниците на идеята електронният вот може да стане факт до 2-3-5 години.

Ние се занимаваме с противоконституционна дейност, смята Чавдар Георгиев от БСП. Въвеждането на дистанционно гласуване според него се прави на инат. Президентът не се съобразява с Конституцията, убеден е Георгиев.

Според цитираното от социалиста решение на Конституционния съд при електронен вот няма как да се гарантира преносът на данни по електронен път, няма как да се гарантира автентичността на вота, няма и гаранция за честността на вота. БСП сме против дистанционното гласуване, каза Георгиев.

Петър Славов от РБ увери, че технологиите са напреднали, за да има сигурност за подаде електронно вот.

В момента в НС има 8 висящи проекта за изменение на Изборния кодекс.