Днес повече от всякога има нужда темата за влиянието на цифровизацията върху трудовия пазар и уменията да стои най-високо в политическия дневен ред. Това каза българският еврокомисар Мария Габриел в изявлението си пред участниците в международната конференция на тема: "Бъдещето на труда: Подход, основан на жизнения цикъл", част от събитията на българското европредседателство.
Мария Габриел заяви, че скоро ще бъде обявена и работната група на високо равнище. Основната задача на групата ще е темата за влиянието на дигитализацията върху пазара на труда. Групата се създава съвместно с еврокомисаря по въпросите на заетостта Мариан Тийсен.
"В процес на селекция на председател сме на работната група. Нашата идея е след юни месец тя вече да бъде оперативна и да стартира работа", каза тя.
Мария Габриел посочи, че освен ползи дигитализацията крие и рискове, свързани с повече бедност, повече социално изключване, повече периферизация на отделни региони. Като еврокомисар тя настоя за ефективно използване на сега съществуващите инструменти в рамките на ЕС - като развитие на повече дигитални умения, посредством възможностите, давани от Европейския социален фонд .
Тя призова всички държави членки да се включат в коалицията за цифрови умения и работни места. За една година благодарение на усилията на коалицията са създадени работни места за седем милиона европейци. "Ставаме свидетели на фундаментална промяна в следствие на новите технологии в сферата на заетостта. Днешните работни места заети от хората ще бъдат автоматизирани, прогнозите са изключително вариращи за 50 - 59%", заяви Мария Габриел.
Тя изтъкна, че междувременно се сблъскваме с невероятен недостиг от специалисти - днешните цифри показват, че имаме необходимост от 350 хиляди ИТ специалисти в Европа, а след 2020 г. те ще бъдат 500 хиляди.
"Днес цифрите са плашещи. 80 млн. европейци никога не са използвали интернет. Само 44% от европейците имат основни цифрови умения. 37% от работната сила на Европа има основни цифрови умения, също. След 2020 г. 90% от работните места ще изискват основни цифрови умения. Ето защо е изключително важно да придружим хората в така наречения цифров преход", призна Габриел.
Друго ключово предизвикателство е изкуственият интелект. Габриел изтъкна, че Европа е лидер в областта на изкуствения интелект. По думите й 10% от БВП на ЕС до 2025 г. може да е приносът от развитието на този сектор.
Като ключово в тази област Мария Габриел изтъкна запазването на човешкото лице на цифровата трансформация . По думите й именно това е добавената стойност на Европа.
"Трябва да запазим подхода human on command - невероятно развитие на новите технологии, но човекът трябва да остане този, който контролира и дава насоки", каза Мария Габриел.
По отношение на интернет платформите Мария Габриел изтъкна, че на 25 април ще излезе съобщението на ЕК, което ще адресира проблема, свързан с нелоялните практики. "Ще бъде създадена европейска обсерватория, която да наблюдава развитието на платформите и максимално бързо да разполагаме с данни", заяви българският еврокомисар.
Като свършено домашно бе отчетено и въведеното от вчера данъчното облагане за интернет търговците.
По време на конференцията стана ясно, че основното предизвикателство пред трудовия пазар е свързано с очакванията 800 млн. работни места да бъдат изместени от роботи в следващите години.
Обсъдена бе и възможността за въвеждане на четиридневната работна седмица, която има своите ползи и спестява разходи по поддръжка на сгради, насърчава туризма и индустриите, свързани със свободното време, както и води до по-справедливо разпределение на домашната работа между мъжете и жените. Успешният пример идва от Германия.