След фалстарт с кворума и кратка почивка депутатите се заеха с избора на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата.
Маргарита Николова е предложена за заместник-председател на Сметната палата. Тя е магистър по "Компютърни системи и управление" от ВТУ и по "Счетоводство и контрол" от УНСС, с над 40 години опит във финансите и публичния контрол. Била е финансов директор в няколко министерства и в Българската национална телевизия (БНТ), както и народен представител и заместник-председател на парламентарни комисии. Към момента е и член на Консултативния съвет на Сметната палата. Николова се отличава със стратегическа визия, опит във външния одит и ангажираност с доброто управление.
Другата кандидатка за заместник-председател е Силвия Къдрева, дългогодишен експерт в Сметната палата, където работи от 1999 г. с фокус върху одитната дейност, стандартите и наръчниците. От 2014 г. ръководи Публичния регистър на институцията, а между 2018 и 2022 г. е член на КПКОНПИ, отговарящ за декларациите и конфликтите на интереси. Къдрева има международен опит със структури като Европейската комисия, Световната банка и ОИСР. Сред силните ѝ страни се открояват антикорупционните механизми и прозрачността.
За член на Сметната палата е номинирана Даниела Въткова-Милушева, представена от Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС). Тя е доктор и доцент по "Финансов контрол" в УНСС, където преподава от 1990 г. насам. Одитор по професия, член е на различни професионални съвети и комисии, автор на над 35 публикации, включително учебника "Одит в публичния сектор". Кандидатурата ѝ подчертава научната основа, стандартизацията и качеството в публичния одит.
Кандидат за член на Сметната палата е на Росина Чолеева-Киркова, номинирана от Института на вътрешните одитори в България. Тя притежава магистърска степен по "Финанси и банково дело" и бакалавърска по "Икономика" от Софийския университет, както и международни сертификати - CIA, CGAP и CISA. Кариерата ѝ включва позиции във вътрешния одит в различни организации, включително SGS и Сметната палата, където от 2017 г. ръководи вътрешния одит. Чолеева има и международен опит - със стажове в OLAF и Европейската комисия, и е активен член на ISACA - Sofia Chapter. Експертизата ѝ е в модерните форми на ИТ и вътрешен одит.
След като кандидатите за заместник-председатели и членове на Сметната палата бяха представени пред народните представители, депутатът Севим Али от ДПС-ДПС поиска прекъсване на заседанието с цел свикване на извънреден Председателски съвет. Искането е свързано с напрежение по темата за състава и представителството в международните парламентарни комисии, която се оказва спорна за част от парламентарните групи.
По-рано депутатът Джевдет Чакъров от ДПС-ДПС направи декларация от трибуната, в която изрази позицията на партията по въпроса и настоя за преразглеждане на постигнатите договорености. Наталия Киселова коментира, че темата вече е била обсъждана по-рано същата сутрин на заседание на Председателския съвет, но въпреки това даде 15 минути почивка.
Първоначално Народното събрание не успя да започне разглеждането на точката за избор на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата поради липса на кворум.
Предложението за проверка на кворума бе направено от депутата Божидар Божанов от ПП-ДБ непосредствено преди началото на дебатите по точката. След провеждането ѝ стана ясно, че в залата са регистрирани едва 109 народни представители, което е под необходимия минимум от 121.
В отговор на ситуацията председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви 15-минутна почивка.
Точката е от особена важност, тъй като ръководните фигури в Сметната палата, включително заместник-председателите, могат да бъдат потенциални бъдещи служебни премиери.
След почивката, работата на Народното събрание беше подновена при наличие на кворум от 126 народни представители.
В началото на заседанието депутатите отхвърлиха предложението на ПП-ДБ за включване на камерите на Българската национална телевизия при разглеждането на конкретна точка от дневния ред. Предложението беше подкрепено от 66 депутати, 81 гласуваха "против", а 46 се въздържаха.
По-късно Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС направи предложение за удължаване на заседанието до изчерпване на законодателната част от програмата, включваща четири точки. След искане за нова проверка на кворума, в залата отново бяха регистрирани 126 народни представители. При последвалото гласуване предложението за удължаване на работното време беше прието с 125 гласа "за".
Тошко Йорданов от "Има такъв народ" внесе предложение за разместване на точките в дневния ред, придружено от ново искане за проверка на кворума. След проверката кворумът отново беше потвърден, но предложението за пренареждане на дневния ред беше отхвърлено.