Необходимо е сътрудничество между Финансовото и Вътрешното министерство при одита на средствата от ЕС, смятат от Министерството на финансите в София.
В извършването на внезапни принудителни проверки за разходването на средствата от еврофондовете трябва да се включат и представители на МВР, защото финансовите инспектори нямат такива правомощия. Така мотивира искането заместник-министърът на финансите Атанас Кънчев, цитиран от БНР.
Кънчев заяви, че трябва да се конкретизира с Европейската служба за борба с измамите - ОЛАФ - възможността финансови инспектори да правят такива принудителни проверки.
Нашите инспектори са икономисти и юристи и нямат полицейски правомощия, посочи Кънчев. В Закона за държавната финансова инспекция /ЗДФИ/ е вменено, че е възможно провеждането на такава инспекция, като при изпълнение на служебните си задължения служителите на Агенцията за държавна финансова инспекция имат право на достъп до документацията на проверявания обект, както и до класифицирана информация.
Принципът на принудително присъствие в закона за финансовата инспекция липсва, обясни Кънчев.
В Закона за независимия финансов одит внесохме радикални промени, свързани с европейските директиви, посочи още Атанас Кънчев.
Той информира още, че се очаква в четвъртък Министерският съвет да одобри тези промени, с които се създава нова комисия за публичен надзор върху регистрираните одитори. Органът ще осъществява надзор над института на дипломираните експерт-счетоводители и ще бъде независима институция със 7 души членове, номинирани от МС, БНБ, КФН, Сметната палата и МФ.
fras
на 14.05.2008 в 16:06:19 #1Докато договорите за обществените поръчки се определят от държавните чиновници за служебна/търговска тайна, нищо няма да се промени. Всички договори за обществени поръчки и за разпореждане с държавно/общинско имущество ТРЯБВА да са публични. Но това дори не се обещава, камо ли да очакваме да стане.