Новоизбраният председател на Комисията за финансов надзор Васил Големански представи на вниманието на народните представители от Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание три кандидатури за свои заместници в регулатора.
Припомняме, че Големански беше издигнат от ГЕРБ-СДС за поста и избран от управляващото мнозинство с подкрепата на ДПС-Ново начало. Председателят на КФН и заместниците му имат 6-годишен мандат.
За свой заместник, който да ръководи управление "Осигурителен надзор", Големански е номинирал Диана Йорданова, бивш депутат от ГЕРБ, която оглавяваше същия ресор в миналия мандат на регулатора.
Управление "Застрахователен надзор" на КФН трябва да се оглави от Пламен Данаилов. Той беше народен представител от "Има такъв народ" в двата кратки парламента преди 4 г., а в кабинета на Кирил Петков стана зам.-министър на енергетиката. В момента Данаилов е общински съветник от ИТН в София.
Деница Величкова е предложението на Големански за зам.-председател с ресор "Надзор на инвестиционната дейност". И вече имат опит в комисията - била е секретар на КФН през последните 6 години, преди това е работила в Министерството на финансите.
След като бяха представени от Големански и тримата кандидати представиха концепциите си за развитие на КФН.
Първо Деница Величкова, кандидат за зам.-председател на КФН обясни, че основните посоки за развитие на финансовите пазари е повишаване на ефективността, осигуряване на финансиране на дружества през капиталовия пазар и по-доброто функциониране на България в инвестиционната карта на Европа. Регулаторната дейност не е самоцел, а изграждане на ефективна регулаторна и бизнес среда, каза Величкова.
Според нея трябва да се повиши финансовата грамотност и повишаване финансовото образование на капиталовия пазар. Тя е разработила три основни степени на развитие. Първата степен е насочена в сферата на регулаторната дейност и контрол преходът трябва да стане плавен и да се минимизират рисковете за капиталовия пазар. Величкова. Втората степен е за повишаване на доверието на националните и чуждестранните инвеститори, както и увеличаване на доверието на инвеститорите към капиталовия пазар. Третата степен на развитие е спазване на принципите и политиките на ISG стандартите.
За Деница Величкова корпоративното управление е незаменим инструмент за спазване на сигурността и инструмент за растеж. Тя заяви, че ще работи да представи България като място за добри инвестиции.
Вторият кандидат за зам.-председател на КФН Диана Йорданова изложи концепцията си и обясни, че ще предложи стъпки за надграждане на това, което трябва да се случи в пенсионната система. В контекста на демографските предизвикателства, които са в световен мащаб неблагоприятни по отношение на финансовото състояние и бъдещата адекватност на пенсионните системи налагат анализ и предлагане на мерки с фокус отчитане на персоналната отговорност на лицата и техният осигурителен принос.
Йорданова ще налага стандарт за последователна регулаторна политика както по отношение на надзора, така и по отношение на регулациите. Целта - доверие към пенсионното осигуряване. Диана Йорданова ще работи и за присъединяване на България в ОИСР.
Според нея динамиката в развитието на капиталовите пазари и диверсификация на спестяванията все по-осезаемо налага предоставянето на избор на различни стратегии от една страна и съобразени с техния жизнен цикъл чрез намаляване на такси и удръжки.
Третият кандидат за зам.-председател на КФН Пламен Данаилов също представи концепцията си и заяви, че застраховането само по себе си е едно обещание, че ако се случват определени събития, ще се иска някакво възмездие. Основна функция на надзора е да защити интересите на ползвателите и на хората. Немалка е задачата на надзора да следи финансовата стабилност на подрегулаторните компании, обясни Данаилов. И обеща да работи за повишаване на финансовата грамотност на българите.
Неговите приоритети са свързани с модерна регулаторна среда и внедряване на всички законови и подзаконови изисквания, свързани с моторната директива. Чрез директивата ще се въведат редица нови понятия, свързани с моторните превозни средства и ще повиши изискванията към гражданската отговорност с въвеждането на така наречената "бонус-малус" система.
Данаилов ще работи и за онлайн дигитализацията, както и самият КФН да използва повече изкуствения интелект и възможностите за намаляване на административната тежест.