Правителството да докладва пред парламентарната Комисия по политиката при бедствия и аварии решиха членовете й, след като изслушаха шефа на Гражданската защита Андрей Иванов.

Освен това комисията реши да провери конкретните действия на изпълнителната власт за паспортизация на сградите, както и да изиска повече активност за ликвидация на потенциално опасните сгради.

По време на заседанието депутатът от ДСБ Евгени Цачев, който е бивш министър на Регионалното развитие и благоустройство алармира, че всички сгради в София, строени преди 1979 г. са потенциално опасни, тъй като са строени по други нормативи, които не отговарят на новите изисквания за устойчивост при земетресения.

Според него в Гражданска защита би трябвало да има информация за състоянието на сградите, тъй като още от 1999 г. е започнала актуализация на паспортизацията на сградите.

Шефът на Гражданска защита обясни, че тази информация би трябвало да се намира в общините.
Той каза, че лично е проверил и е убеден, че за данните отговарят общините.

Иванов също направи песимистични прогнози за София в случай на земетресение и акцентира върху дадената свобода през последните години да се преустройват сгради, особено в първите етажи.

По мнението на Иванов, въпреки че има законови текстове, които изискват при преустройство на една сграда да се прави пълна ревизия и преоценка, има вратички в закона, които позволяват сградите „да се изтърбушват".

Депутатът от Коалиция за България Йовко Йовков, който е бивш кмет на Севлиево, предложи за нарушение в строителство да се търси не само административна отговорност, но и наказателна. Той също настоя да започне пълна ревизия на извършените досега ремонти, но не само по книжа, а по обекти.

Отправиха се доста упреци към работата на общините във връзка с трагичния случай вчера.

Срутилата се сграда в центъра на столицата, която уби двете момичета, се оказа паметник на културата, за който многократно е сигнализирано с жалби и последната е била от вчера следобед.

При серия от жалби трябва да има назначена комисия от общината с представители на Институт за опазване на паметниците на културата и предприети мерки, възмущава се архитект Алексиева, която е депутат от БСП.

Тя изрази опасение, че паспортизацията на сградите ще обхване само държавните и общински сгради и е трудно осъществима за сградите частна собственост.

Иванов използва случая да повдигне пред вниманието на депутатите въпроси, засягащи кухнята на Гражданска защита.

Първият проблем, с който той ангажира вниманието на парламентарната комисия, която го беше извикала заради трагичния инцидент снощи, беше за необходимостта от въвеждане единен телефонен номер за сигнализиране в случай на бедствия, аварии и инциденти.
Дали номерът ще е 112 или 911 няма значение, но е важно да е един, за да се получава сигналът едновременно във всички служби, обясни Иванов.

Той информира, че екипите на Гражданска защита са пристигнали на мястото на инцидента 10 минути, след като сигналът за срутването на сградата е бил подаден.

По въпроса за собствеността на срутилата се сграда Иванов заяви пред депутатите, че все още не му е известно чия е тя.

Извършено е запечатване на архивите и е назначена охрана, за да няма самоволно влизане, обясни Иванов.

Депутати от управляващите и от опозиционните партии са единодушни, че е необходимо да се засили контролът. Беше припомнено, че съвсем наскоро с промените в закона за устройството на територията е въведено изискването всяка сграда да има свой технически паспорт. Проблемът е по мнението на Евгени Цачев не че няма достатъчно закони, а че те не спазват.

Иванов съобщи още, че информацията, която бъде събрана в резултат на заповедта на Емел Етем до кметовете на общини и областните управители за потенциално опасните сгради в техните територии, ще бъде предоставена на медиите, за да се знае кои обекти са опасни и какво се предприема.