Честит празник! Честит 3 март! Празникът на нашето Отечество! Днес отново отваряме и прочитаме едни от най-важните страници в многовековната ни история. Това заяви президентът Илияна Йотова по време на церемонията по случай 148 г. от Освобождението, провела се на връх Шипка, съобщава БНТ.
Тя подчерта, че това са страници на държавност. Страници, в които четем за нова България, за раждаща се България, възкръснала от забвението и мъченичеството. Изправила снага от великия дух на българското Възраждане, от огньовете на въстанието, дала най-страшният завет на своите синове и дъщери - Свобода или смърт.
Държаният глава отбеляза, че Шипка е крепост на българската памет и тя е неподвластна на всякакво злободневие, на всякакво разделение и на всякаква омраза.
По думите както на днешната дата, така и през август, всички се стичат към гордия и непреклонен връх Шипка и водят децата и внуците си, за да им предадат святата българска памет.
Йотова посочи, че този връх и орлово гнездо са сложили печата на историята върху съдбата на целия ни народ, на всеки един от нас. Това ни учи какво е да бъдеш свободен вътре в себе си, какво е вярата, как да продължим напред и що е любов към отечеството. Тогава саможертвата не е гибел, а безсмъртие, каза още тя.

USD
CHF
EUR
GBP
Tomorrow
на 03.03.2026 в 17:38:25 #3Тая как целуваше ръка на Гюндаев.
Опако
на 03.03.2026 в 16:23:50 #224 май трябва да е истинският национален празник на България! Дори Йотова в словото си го загатва!
coco7
на 03.03.2026 в 13:22:06 #1Честит празник на всички слуги на Русия!