Необходимо е да излезе цялата информация за скандала в МВР, а не да се говори с недомлъвки и подхвърляния от различни страни. И когато това се случи, съм сигурен, че необходимите мерки ще се вземат.
Така вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин коментира скандалите в МВР. Той направи това изказване на конференция за правата на човека и Договора от Лисабон.
Запитан дали очаква оставки, външният министър каза, че всичко зависи това докъде ще доведе тази информация.
Има още доста неясни неща. Надявам се те да се изяснят бързо. Не виждам основа за аналог между ситуацията с министър Румен Овчаров и министър Румен Петков, коментира Калфин.
Това, което трябва да се свърши, ще се свърши от институциите.
ДАНС и прокуратурата работят активно и се надявам в близките дни да се получи необходимата информация по скандала. На въпрос как ЕС гледа на скандала, Ивайло Калфин посочи, че той ще се отрази зле на имиджа на държавата, ако съществуващите проблеми се крият някъде по ъглите - нещо, което е ставало дълги години.
В момента очевидно върви процес на прочистване и нормализиране на работата на различни институции, което отдавна чакаме, отбеляза още външният министър.
Подобни скандали може да видите в различни европейски страни по различни поводи, ако не със същата тема, то с не по-малък проблем, но нямаме основание за притеснение, защото в момента се появява информация, която дълги години очевидно е прикривана, каза още Калфин.
Запитан дали скандалът в МВР ще се отрази в междинния доклад за страната ни, министърът отбеляза, че не трябва да живеем от доклад на доклад и допълни, че документът ще отрази това доколко системата работи и дава резултат.
Министърът отбеляза още, че за него не е проблем скандалът, а това, че няма достатъчно бърза реакция, достатъчно информация и взети мерки.
Помолен да коментира 48-часовия ултиматум на депутата от БСП Татяна Дончева за оставката на министъра на вътрешните работи Румен Петков Калфин каза: "Не знам откъде г-жа Дончева е извадила тези 48 часа, но мисля, че действително е много важно максимално скоро да се стигне до пълната информация".
Днес министърът на външните работи Ивайло Калфин откри конференцията на тема "Правата на човека и договорът от Лисабон - от правните норми към живота".
"Въпросът е не само как Лисабонският договор ще се прилага, а и как ще се възприеме", заяви външният министър. Той посочи, че България за една година членство в ЕС участва активно в изграждането на регламенти по договра.
"България преди седмица стана една от първите страни, които ратифицираха договора. Имаше доста оживени и интересни разговори, а дискусията беше добронамерена и позитивна. Имаше атмосфера на ангажираност към обществото", каза Калфин.
Според него, говорейки за права на човека, на първо място трябва да се спомене Хартата за основните права на човека.
"Провъзгласяването на Хартата има много съществено политическо значение. Тя дава допълнителни права на хората", посочи Калфин.
Сред допълнителните права на хората Калфин открои правото на свободното движение и преминаване, на добра администрация, на социална сигурност и др.
По думите на Калфин прилагането на договора зависи, както от политическата воля, така и от информираността на гражданите.
alibaba
на 30.03.2008 в 18:06:19 #9Минувач
на 30.03.2008 в 18:04:08 #8R_umen_
на 30.03.2008 в 16:58:00 #7R_umen_
на 30.03.2008 в 16:47:15 #6"
Юлиан-3
на 30.03.2008 в 14:56:41 #5Mars
на 30.03.2008 в 14:16:20 #4Deni
на 30.03.2008 в 14:01:12 #3Asparyx
на 30.03.2008 в 13:55:00 #2Балканец
на 30.03.2008 в 13:49:44 #1