Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин разговаря в Рим с новия си италиански колега Франко Фратини.

Това стана в рамките на посещението на вицепремиера и водената от него делегация за аудиенция при папа Бенедикт ХVІ, която по традиция се провежда на 24 май всяка година.

Министър Ивайло Калфин е първият български политик, който се среща с член на новия италиански кабинет, избран съвсем наскоро.

България е постигнала значителен напредък и този факт няма как да бъде отминат или премълчан, каза Франко Фратини на българския си колега.

Той потвърди своите най-добри чувства към България и увери, че и на новия пост ще продължи да подкрепя страната ни.

Двамата министри направиха преглед на развитието на двустранните отношения и ги окачествиха единодушно като отлични.

Във връзка с отбелязването догодина на 130 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия, Рим и София ще обмислят съвместна форма на честване и деклариране на стратегическия характер на връзките.

Италия е третият търговски партньор на България с над 3 милиарда евро стокообмен за 2006 г. и много силен инвеститор с над 1 милиард евро инвестиции, каза министър Ивайло Калфин.

Според Франко Фратини диалогът на България с Европейската комисия трябва да бъде откровен и коректен, а страната да проявява ангажираност.

Той изрази надежда, че следващият доклад на ЕК ще бъде обективен, балансиран и няма да съдържа негативни за страната ни последствия.

Като бивш заместник-председател на Европейската комисия по въпросите на правосъдието и вътрешния ред Фратини направи съпоставка между началото и сегашния момент от съдебната реформа в България.

Резултатите са ясни и видими, заключи той.

Двамата министри обсъдиха обстановката на Западните Балкани и евроатлантическия път на развитие на региона.
Общо бе мнението, че всички страни се нуждаят от ясния политически сигнал на подкрепа и окуражаване от страна на Европа.

Министър Ивайло Калфин информира италианския си колега за проведената през тази седмица в Поморие среща на министър-председателите на страните от Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, с която завърши едногодишното председателство на България.