Душевните граници са нещо, което всеки може да чувства, има физически граници, които са приети, и никой не ги нарушава. Това заяви във Варна председателят на Народното събрание Цвета Караянчева като коментар за изявлението на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Припомняме, на 12 март 2018 г. турският президент Реджеп Тайип Ердоган се обърна към "братята и сестрите в Кърджали" по време на форум на управляващата партия в Сакария.
Там президентът на Турция каза, че всички жертви и подтиснати, извън родината си, се молят за успеха на Турция и че душевните граници на страната му са други.
В отговор от българското външно министерство намекнаха на Ердоган, че и България може да посочи част от Турция в културните си граници.
Външният министър Екатерина Захариева обяви, че и нашата душа може да бъде широка.
Това не е първата подобна реч на Ердоган. Преди две години той също говореше за душевни граници. Тогава освен Кърджали бяха споменати и Алепо, и Скопие.
Срещата във Варна, планувана за 26 март, между ЕС и Турция трябва да се състои, а България има шанс да бъде посредник в тези разговори.
Политиците трябва да си говорят, защото в настоящите бурни времена трябва да се използва всеки случай, за да се предотвратяват конфликти, заяви Караянчева, която е излъчена от Кърджалийския избирателен район.
Според нея не е удачно на срещата във Варна да се повдигне въпроса за обезщетението на тракийските бежанци. Дневният ред на срещата в Евксиноград ще е съвсем друг, а по тази тема, като съседи с Турция, може винаги да проведем двустранни разговори, посочи председателят на 44-то народно събрание. Други политически сили си правят евтин пиар с тази тема, което не им прави чест, каза Караянчева, визирайки лидера на БСП Корнелия Нинова.
Управляващата коалиция е стабилна, допълни председателят на парламента. По думите й е нормално между четири различни партии да има разни мнения. В крайна сметка имаме коалиционно споразумение и ще го изпълняваме до приключване на мандата, заяви Караянчева.
Тя присъства на откриването на изложба, посветена на 135-а годишнина на библиотеката във Варна и 125 години от рождението на Добрин Василев, който е бил дългогодишен директор на културната институция. Тържеството събра представители на държавната и местната власт, депутати, общественици.
Това, което възпитава библиотеката, електрониката не може да го постигне. Подкрепям проекта за построяване на нова сграда на варненската библиотека, защото е уникален, стана ясно от думите на Цвета Караянчева.
willow-montenegro
на 20.03.2018 в 21:25:20 #1"Едно куче(***)като незнае да лае-вкарва вълкът в кошарата"!!!Пак двойка !В географията няма "физическа граница"!Помним госпожата с ЦеЦо на конгреса,трепетно очаквайки"физическата граница"!Да не ни се прави на "ощипана мома"!