Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание ясно посочва, че всеки депутат е длъжен да присъства на заседанията на Народното събрание и на комисиите, в които е избран. Ако народният представител се налага да отсъства по уважителни причини, той трябва да уведоми председателя на Народното събрание или председателя на съответната ресорна комисия. Въпреки това нарушения на правилника не липсват, сочат данните на Института за развитие на публичната среда.

В периода януари-юни, 2025 г. са регистрирани 158 отсъствия на депутатите от пленарна зала и девет от заседанията на комисиите, всичките по неуважителни причини. Присъствието на депутатите в зала или на заседания на комисиите е индикатор за тяхната ангажираност към работата на законодателния орган. Отсъствията им влияят директно върху формирането на кворум, без който парламентът не може да заседава и гласува.

Лидери по неизвинени отсъствия са депутатите от ПП-ДБ. Те са отсъствали от пленарна зала и заседанията на комисиите общо 52 пъти. На второ място по този показател се нарежда ДПС Ново начало с 41 отсъствия. Челната тройка се допълва от Възраждане с 32 отсъствия. След това се нареждат МЕЧ с 18, ГЕРБ с 9, Величие със 7, БСП Обединена левица с 5, АПС с 2 и ИНТ с едно отсъствие.

Снимка 724425

Източник: Институт за развитие на публичната среда

Друг проблем на народните представители се оказва дисциплината. Народните представители често прекъсват колегите си, говорещи от трибуната, отправят лични нападки и пречат на нормалното провеждане на пленарните заседания.

Председателят на Народното събрание може да отправя напомняния, забележки и порицания към депутатите, за да поддържа реда, авторитета и конструктивния тон по време на заседанията. Те трябва да се прилагат, когато народен представител нарушава Правилника, прекъсва изказвания, използва обидни или непристойни изрази или по друг начин пречи на нормалното протичане на заседанието. Председателят може да отнеме думата и да отстрани народен представител, но за не повече от три заседания.

Парламентарната група на Възраждане е първенец по получени наказания в периода януари-юни 2025 г. Депутатите на Костадин Костадинов са били порицани цели 19 пъти. На второ място се нарежда групата на МЕЧ с 6 наказания. Челната тройка се допълва от ПП-ДБ с 3. Групата на ДПС Ново начало е получила две наказания, а тази на БСП - 1. ГЕРБ-СДС, АПС, Величие и ИТН не са получили нито едно наказание.

Снимка 724426

Източник: Институт за развитие на публичната среда

Според действащия Правилник на НС възнаграждението на депутатите зависи от размера на средната заплата в обществения сектор и се актуализира на тримесечна база. Основната заплата на народните представители възлиза на три средни заплати или 7 137 лева. Към тези пари се добавят и ⅔-ти за разходи, свързани с тяхната дейност или 4 758 лв. Също така са предвидени и средства за покриване на транспортните им разноски, квартирни и дневни пари, осигуряване на наем за жилище при необходимост, добавки за научна степен (така например за докторска степен добавката е в размер на 10% от основната заплата), както и по 1% за всяка година прослужено време.

Депутатите могат да участват в комисии, за които се предвижда допълнително възнаграждение в зависимост от функцията, която изпълняват в тях - 35% върху основната заплата или 2 498 лв. за председател на комисия, 25% или 1 784 лв. за заместник председател и 15% или 1 070 лв. за член.

Заемането на ръководна длъжност също носи бонуси към депутатската заплата. Председателят на НС получава 55% над основното си възнаграждение - или още 3 925 лв., заместник-председателите на НС - 45% или по 3 212 лв. Председателите на парламентарни групи също получават 35% допълнително заплащане - 2 498 лв. Всеки от тях може да участва и в до две парламентарни комисии, от които да получава допълнително възнаграждение като член или по още 15% - така средствата за участие в две комисии са в размер на още 2 140 лв. месечно.