България не може да участва с парична вноска в новия механизъм за подпомагане на еврозоната посредством МВФ, поне докато не въведем еврото.

Това е категоричната позиция на лидера на ДСБ Иван Костов.

Той предупреди, че ако България участва с такава парична вноска, това означава да плати огромна сума пари - над 3 млрд. лв., които да внесем във фонда, който да стабилизира еврозоната.

Ако участваме, това означава всички средства, които получаваме от еврофондовете да ги върнем във Фонда за стабилизиране на еврозоната, коментира Костов. Той е категоричен, че трябва да бъде постигнат консенсус в страната по този въпрос.

Иван Костов заяви, че ДСБ приветства съгласието от Брюксел за въвеждането на строги правила срещу бюджетните дефицити в страните членки на ЕС, но и подчерта, че това съгласие още не е конкретизирано и че преговорите за постигане на споразумение между страните от ЕС предстоят.

„Затова ние настояваме българското правителство да започне дебат, на който да се формира националноотговорна българска позиция", заяви Костов и добави, че дебатът е необходим на българските граждани и фирми, за да ги ориентира в техните дела. Той заяви още, че ДСБ е против увеличаването на данъците или въвеждането на европейски данък.

Лидерът на ДСБ обърна внимание, че съгласието от Брюксел няма свойството да реши дълговия проблем в някои европейски страни и да преодолее кризата на еврото.

„Като хора, създали стабилността на българската парична и банкова система и публичните финанси на страната, настояваме отговорните институции в България да анализират в дълбочина рисковете за нашата финансова система и да предприемат мерки, за да не допуснат кризата не еврото да подкопае стабилността на българския лев и вложенията на българските граждани и фирми", заяви Костов.

Запитан дали ДСБ ще подкрепи президентското вето върху пенсионната реформа, Костов каза, че ветото ще бъде подкрепено, но не защото е президентско, а защото ДСБ са гласували против увеличаването на стажа. По думите му ветото дава повод на ДСБ да потвърди позицията си. Според Костов най-вероятно промените ще отидат в Конституционния съд заради процедурата, по която бяха осъществени. „Тази процедура е атакуваема", подчерта той.

Лидерът на ДСБ определи Бюджет 2012 като бюджет на статуквото. По думите му този бюджет е опит без съществени движения, без да се правят реформи, да се поддържа финансова стабилност.
„Това е движение по течението"
, коментира той и подчерта, че този бюджет не решава проблемите нито в образованието, нито в здравеопазването, нито в администрацията.