Вицепремиерът Меглена Кунева похвали работата на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество и гражданската конфискация като инструмент.
След заседание на Министерски съвет Кунева заяви, че очаква до края на седмицата да приключи общественото обсъждане на готвения от нея антикорупционен закон, регламентиращ бюро, което да разследва конфликта на интереси. Тя изрази надежда, ако има готовност, следващата седмица на заседание на Министерски съвет проектът да бъде обсъден.
Кунева коментира, че притесненията относно публичността на подаваните декларации, изразени от представителите на Програма достъп до информация, са намерили своя отговор в преходните и заключителните разпоредби на готвения антикорупционен закон.
„Докато бюрото не се структурира, продължаваме по начина, по който и досега се е действало с тези декларации. Нищо, което сега е публично, не престава да бъде публично. Ако в момента, средният управленски мениджмънт подава декларации, но не се публикуват – от това ние не отстъпваме. Те продължават да подават декларации. Създаването на бюрото и новите правила – означава да изчакаме времето, в което бюрото да работи с необходимите тестове за лоялност, с които преминават най-напред служителите, но няма да има празнота, няма да има време, в което не се проверяват по сега действащия закон имуществото и конфликтът на интереси”, заяви Кунева.
По думите й и сега имуществото на тези държавни служители не е публично. Сега то се проверявало, но не се оповестявало публично.
Меглена Кунева посочи, че най-напред трябва да бъде приет законът, а след това ще може да каже времето, в което бюрото ще заработи. Кунева била удължила с 10 дни времето, в което да получава и отразява различни мнения и въпроси по закона. Той имал нужда от повече от 14-те дни публично обсъждане.
До края на тази седмица трябвало да се приключи с отразяването на бележките и следващата седмица, ако дневният ред позволява, да бъде гледан в Министерския съвет.
По думите на Кунева след като мине през Министерския съвет, ще се използват наличните структури – бюрото, което да разследва конфликта на интереси и Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Според Кунева т.нар. гражданска конфискация, която комисията осъществява, е много силно средство. Например в Румъния нея я нямало.
„Това е изключително ефективен механизъм, ако там насочим усилията си, заедно с имуществените проверки и конфликта на интереси, след това бързо да става гражданската конфискация”, каза още Меглена Кунева.
По думите й ще е необходим месец след приемането на закона, за да заработи антикорупционният орган.