Климатични фактори и значителни загуби по водопроводната мрежа са основните причини за безводието. Това стана ясно от отговора на финансовия министър Людмила Петкова по време на изслушването в НС за кризата с липсата на вода в страната.
Поне 10 общини искат финансиране за по-ефективно управление на водните ресурси. В тази връзка МФ е изискало информация от ВиК холдинга за направените инвестиции във ВиК мрежата, като Петкова обясни, че 1 милиард лева са вложени в холдинга за изграждане и реконструкция на ВиК инфраструктура.
В същото време кметове алармират, че състоянието на ВиК мрежата е критично. Общините нямат достатъчно собствени средства за ремонт. МФ също не може да поеме финансирането на всички нужди, стана ясно още от думите на финансист номер едно.
За 2025-2028 по 350 милиона лева са предвидени на година за увеличаване капитала на Напоителни системи. Възможност за национално финансиране е програмата за приоритетни общински проекти. Друга опция са програми на МЗХ и МРРБ. Системите за обслужване на питейно-битови нужди са изградени предимно повече от 50 години и не се поддържат, по думите на Людмила Петкова.
Регионалният министър Виолета Коритарова посочи, че е ускорено изграждането на язовир Луда Яна, като язовир Пловдив вече е въведен в експлоатация. Ремонтира се язовир Порой, но все още не е изградена инфраструктурата към него, обясни още регионалният министър и обясни, че са посетени 17 области на воден режим, като са набелязани конкретни мерки. Проверяват се незаконни присъединяване към водопроводната мрежа. Трябва да се сложи край на кражбата на вода, категорична бе Коритарова.
Работи се и по редица други водопроводни обекти и пречиствателни станции. Взети са мерки за преодоляване на проблема с водата в Плевен в краткосрочен план. Оказва се, че общините с воден режим нямат проекти за ВиК.
Екоминистърът Петър Димитров отбеляза, че основният проблем е разхищението на вода, която е ценен ресурс. 2023 година е най-сухата от 30 години за всички световни реки. Тенденциите са за трайно засушаване. Изцяло липсва пролетното пълноводие, обясни той и успокои, че все още има достатъчно природен ресурс, но ефективността на използването на водните ресурси е изключително ниска.
До 80%е загубата в градската част и напоителните полета. От кризата с водата произтичат и заплахи за националната сигурност, по думите му. Според него много общини не виждат като приоритет проектите за ВиК мрежата.
Около 300 000 декара е поливното земеделие в момента, а в миналото се е разпростирало на 17 милиона декара с изградена инфраструктура.
Към 11 декемти на 64,3% са пълни язовирите към НЕК, обясни енергийният министър Владимир Малинов. Максимално пестеливо се използва водата за производство на електричество, по думите му. Количеството вода в язовирите на НЕК за питейно-битови нужди е достатъчно.
Заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов посочи, че водната криза е засегнала и земеделския сектор. МЗХ отчете спестени води за земеделие с 50% и увеличени площи с напояване.