Черноморският басейн се превръща в арена на открита конфронтация и всичко може да се случи. Това каза пред БНР Максим Шаповаленко - капитан втори ранг от запаса, заместник-директор на руския независим Център за анализ на стратегиите и технологиите.
Черноморският регион се превръща в арена на конфронтация на границата между мира и войната. При това положение всяка случайност може да се превърне в трагедия. Още повече че това ще е случайност, при която могат да загинат хора. Случайно потопяване на кораб или сваляне на самолет. Възможни са всякакви варианти, които безспорно е добре да бъдат избегнати, обясни той.
Според Шаповаленко това бе едно от серията предупреждения, отправени от руското министерство на външните работи след инцидента в сряда в морето край нос Фиолент, недалеч от Севастопол.
Припомняме, на 23 юни 2021 г. Руски кораби откриха предупредителен огън срещу британски разрушител в Черно море, Су-24М мята бомби.
За случилото се с британския ескадрен миноносец "Defender"има две коренно противоположни версии - руска и британска. Руската гласи, че въпреки предупрежденията британският кораб е навлязъл в териториалните води на Русия. Кораб от руския Черноморски флот е открил предупредителен огън, а фронтови бомбардировач Су-24 е пуснал четири бомби по курса на "Defender", преди миноносецът да се оттегли от "руските" води.
Според британската версия за събитията стрелбата от руска страна е била учебна. "Defender" е преминал съвсем законно през украински, а не през руски, териториални води по пътя си от Одеса за грузинското пристанище Батуми.
Би Би Си разпространи кадри, на които наистина се чува вербално предупреждение от руската брегова охрана.
Британският министър на отбраната Бен Уолъс заяви, че флотата на Нейно величество ще продължи да отстоява международното право, а от Москва предупредиха, че следващият път могат да отговорят със сила. Вчера повториха предупреждението си.
Шаповаленко е категоричен, че използването на предупредителна стрелба е безпрецедентен факт. Не си спомням скоро да е ставало такова нещо. Вероятно с изключение на неотдавнашния случай с украинските кораби в Керченския проток. Всичко това обаче е обусловено от факта, че Крим е особена територия. Русия я възприема с оглед на реалностите след 2014 г., а Западът и НАТО - с оглед на реалностите преди това. Затова сблъсъкът на интереси и прехвърчането на искри бяха неизбежни, обясни руският военноморски офицер.
На въпрос дали стрелбата може да се повтори, руският анализатор цитира руския заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, според когото следващият път хвърлянето на бомби може да бъде не само пред кораба, но и по самия кораб. Разглеждам това изявление не толкова във връзка с конкретния случай с британския ескадрен миноносец, колкото във връзка с дейността на Северноатлантическия алианс на територии на бившия Съветски съюз като цяло. Мисля, че тези думи на Рябков са всъщност червена линия и той иска да каже: "Ако продължавате така, може да се стигне до открит военен сблъсък".
Според Шаповаленко отговорът на този въпрос е как Запада възприема сигнала на Москва. Може да бъде възприет като последно предупреждение, а може и да не бъде забелязан изобщо.
Преди предстоящите учения на НАТО "Морски бриз 2021", които са планирани за 28 юни до 10 юли в Черно море Русия призова САЩ и техните съюзници да се откажат от маневрите, заради опасността от непредвидени инциденти
Запитан расте ли заплахата от пряк военен сблъсък между Русия и НАТО в Черно море руският анализатор отговори, че това не бива да се изключва по простата причина, че страните тълкуват по различен начин Конвенцията по международно морско право от 1982 г.
"Като военен зная, че всичко може да се случи", каза Максим Шаповаленко и припомни, че на 16 април, преди поредицата летни учения в Азовско и Черно море, руското министерство на отбраната закри за мореплаване и полети три района в западната, южната и източната част на Кримския полуостров.
От своя страна военният министър на Великобритания Бен Уолъс заяви, че миноносецът Defender e преминавал мирно през украинските териториални води. "От една страна това е позоваване на международните правни норми, но от друга действието на тези норми е съмнително в условията на спор между държавите за териториалната принадлежност на полуостров Крим и териториалното море около него", каза анализаторът.
Според него преминаването в тези води е провокация.
Според репортаж на Би Си от борда на ескадрения миноносец при преминаването са работели са радиотехническите средства, които служат за събиране на информация. Показаха ни как се зарежда зенитно-артилерийски комплекс, каза Шаповаленко.
Той изтъкна силата на здравия разум - капитанът на британския миноносец прояви здрав разум в условията на цялото това противопоставяне и изведе кораба си от териториалните води и продължи по пътя си. Тоест, не тръгна да отстоява правото си. Здравият разум винаги трябва да се приветства, обясни руският анализатор Максим Шаповаленко.
Somebodyelse
на 27.06.2021 в 06:10:40 #4Чифутски, такаво чудо като формален член в НАТО няма. Всички членове са задължени да спазват договора , който са подисали. Нито Турция в фиктивен член , нито НАТО е организация от залязващ тип. Време е да спреш с розовите сънища в които мечтите ти св сбъдват. Реалността е доста различна.
chafeto
на 27.06.2021 в 02:06:47 #3Somebodyelse Турция вече спокойно можеш да я броиш за фиктивен член. Това не е добре за нас, но това е положението. Просто американците за пореден път изпуснаха от контрол създаден от тях "Франкенщайн". Но така или иначе НАТО е организация от залязващ тип.
Avatarx
на 26.06.2021 в 19:49:01 #2И от какъв зор БНР пита руски анализатор!? Аман от русороби!
Somebodyelse
на 26.06.2021 в 18:43:19 #1Дисгрейс , НАТО Е в Черно море !!! При това перманентно ! България, Румъния и Турция са черноморски държави членки на НАТО.