Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов влезе в словесна престрелка с депутата от КБ Мая Манолова по време на парламентарния контрол. Двамата спориха за лекарствените средства за ревматологично болните и за развитието на спешната помощ. Министърът на няколко пъти изрази изненадата си от подробностите, в които влезе „червената" народна представителка.
Манолова заяви от парламентарната трибуна, че 90 000 души с ревматологични заболявания не се лекуват и ги заплашва трайна инвалидизация. Причина за това е, че най-модерните лечебни средства, венозните биологични препарати, вече могат да се използват единствено в болнични условия. От друга страна, болниците нямат финансовата възможност да закупуват медикаментите, които струват по 2 500 - 3 000 лв. месечно за всеки пациент.
Министър Константинов се възмути от дълбокото навлизане в медицинската проблематика и посочи, че твърденията за 90 000 засегнати от проблема са пресилени. По думите му промяната се е наложила, след като комисията по позитивния лекарствен списък е взела решение, че не може да се изписват за домашно лечение венозни препарати.
„Хапчетата могат да се пият вкъщи, когато нещо се слага във вените, това трябва да се прави в болницата", обобщи Константинов.
Мая Манолова го репликира, като нарече цинични твърденията му за броя на засегнатите пациенти. По думите й вече е поставен на риск живота им. Константинов не й остана длъжен, като заяви, че опонентката му е подходила с „много страсти и много клишета".
Разногласията между двамата продължиха и при втория въпрос на Манолова, който засягаше проблемите на спешната помощ. Според нея лошата организация, липсата на персонал, ниските заплати, липсата на координация и административните неуредици застрашават живота на пациентите. Тя посочи, че въпреки твърденията на Константинов, парите за спешна помощ са намалели и сега за всеки отделен пациент се отделят по не повече от 2 лева.
В отговор министър Стефан Константинов изчете статистика за състоянието и развитието на „Бърза помощ" у нас, като има 28 центъра със 198 филиала, които разполагат с 400 нови и 344 стари санитарни автомобила. По думите му повечето знакови обвинения за смърт на пациенти заради спешната помощ са безпочвени и обидни за лекарите.
Манолова го обвини, че новата концепция за спешна помощ е правена на парче и е в конфликт с общата стратегия за здравеопазването. По думите й след закриването на малките общински болници и назначаването на парамедици в спешната помощ може да се наложи пациентът да бъде каран от болница в болница.
В отговор Константинов припомни тезата си, че не може да се поддържа всяка болница и е по-важно да се осигури качествено обслужване в оставащите лечебни заведения. По думите му директорът на спешната помощ трябва да определи къде да бъде откаран пациентът.
Asparyx
на 12.03.2011 в 07:11:25 #6gruhhhh
на 11.03.2011 в 16:51:03 #5тая червена вещица от напиняне и нерви ептен ще се окараконджули и ще стане червена бабичка без време.аман от тия комуноидни зомбита.
gruhhhh
на 11.03.2011 в 16:48:36 #4тая червена вещица от напиняне и нерви ептен ще се окараконджули.
Jordan
на 11.03.2011 в 15:13:31 #3В случаят Манолова е права. Ревматоидно болните си получаваха инжекциите струващи 3000 лв плащайки 25% и ходеха веднъж седмично в манипулационните на болниците да им ги поставят. Презостаналото време си водят нромален живот и работят. Сега тая програма под предлога на Здравното министерство е спряна. Болниците нямат пътеки по които да ги изписват. И инжекциите трябва да се плащат 100%, което води до спиране на лечението и инвалидизация на получателите до 80%(т.е. вместо да работят се пенсионират).
dachi
на 11.03.2011 в 15:03:55 #2Те докторите без работа няма да останат.Количеството им намалява, търсенето расте, следователно цената им се покачва.И скоро много, много няма да се гледа качеството.
Имeйл
на 11.03.2011 в 14:17:48 #1Борсите по труда да се погрижат да интегрират в земеделието и хигиенизирането останалите без работа дофТОР!