С едноминутно мълчание започна днешния пленарен ден по повод 10 март, когато се почитат жертвите на Холокоста.

Нека с гордост се върнем назад и да си припомним, че ние българите, живеейки от векове на кръстопът, сме преминали през превратности и страдания, но сме се научили да общуваме.

Това заяви председателят на НС Цецка Цачева в изказването си по повод днешния ден.

И тъкмо с общуването, с това, което общуването дава на човек, с разбирането на другия, можем да си обясним един от най-важните, най-славните епизоди в българския 20 век, а именно спасяването на българските евреи по времето на Втората световна война, допълни още тя.

Скопие ни "захапа" и за евреите
Още...

По думите й съпричастието към съдбата на еврейските ни сънародници преди 68 години е израз на онези отношения на разбирателство в земята на българите, които са направили възможно онова, което всеки българин знае - по време на християнски празници попът да кани равина и ходжата на гости, по време на еврейските - равинът да кани колегите си, а по време мюсюлманските същото да прави ходжата.

Цачева каза, че именно стремежът към общуване е тласнал България да стане част от ЕС.

По-късно депутати и граждани поднесоха цветя и венци пред паметната плоча за жертвите на Холокоста, намираща се до НС.

Българските евреи и евреите по света никога няма да забравим какво направи България, заяви Александър Оскар от Шалом.
Днес се прекланяме пред паметта на нашите братя и сестри от Македония и Беломорска Тракия, подчерта той и допълни, че 11343 евреи в Царска България не са успели да се спасят.

По думите на Оскар в последните години у нас се наблюдават засилени прояви на антисемитизъм и ксенофобия. Българските евреи се гордеят с България, независимо къде се намират по света, подчерта още той. Българският народ е пример за етническа толерантност, категоричен е Александър Оскар.

Премиерът Бойко Борисов изпрати поздравителен адрес, а държавният глава Първанов - венец.

Венци и цветя поднесоха посланиците на Русия и САЩ, както и дипломати от Гърция и Италия.