Руският посланик в България Елеонора Митрофанова присъства на честванията на 3 март в София пред Паметника на Цар Освободител. Това съобщиха на страницата на Руското посолство във Фесйбук. 

Делегацията й е водена от Румен Петков, председател на АБВ - партия, която е част от БСП-Обединена левица, която пък е от управляващото мнозинство зад кабинета Росен Желязков.

"Руско-турската война от 1877-1878 г. отива все по-навътре в миналото, но споменът за нея остава жив и искрен както в Русия, така и в България. Доказателство за това е фактът, че въпреки липсата на официални контакти между нашите страни, на този ден хиляди български граждани поднасят цветя на паметниците на руските воини, а в центъра на Москва се провежда тържествена церемония в параклиса-паметник на героите на Плевен", отбеляза дипломатът.

Освободителната война от 1877-1878 г. с право се нарича справедлива и народна война. Както пишат съвременници, руският народ е сърдечно благодарен на Император Александър II за премахването на крепостничеството, но "застъпничеството за православието в неговите очи, поради чисто руската му природа, е несравнимо по-ценно от собствената му изгода", припомня Митрофанова. Представители на знатни фамилии и славянски комитети събират пари в помощ на армията, офицери доброволно отиват на фронта, а съпругите им стават сестри на милосърдието, по думите й. Самият Император се мести в щаба на генералното командване: за него е "твърде болезнено да остава в столицата, в покрайнините на Русия, където дейността сякаш е замръзнала, докато всичките му мисли са в театъра на военните действия", добавя още тя.

"Днес историята на тази война безмилостно се пренаписва и се предава на забрава. Често може да се чуе, че Русия се интересувала само от разпределяне на сферите на влияние, турските проливи и едва ли не окупирала България. Вместо исторически свидетелства и документи като "аргументи" често се използват пропагандни клишета, които нямат нищо общо с реалността", изтъкна Митрофанова.

Реалността пък се състои в това, че без решителните действия на Русия - тогава, между другото, съвсем неготова за война - през 1878 г. на картата на Европа нямаше да се появи независима българска държава и народът на страната нямаше да получи дългоочакваната свобода, смята руският дипломат. "Благодаря на всички, които внимателно пазят историческата истина и се грижат за общото ни мемориално наследство".

Пожелавам ви просперитет, благополучие, мир и добро. Честит празник, честит ден на Освобождението на България", пожела дипломатът.