Младите депутати в групата на БСП-Обединена левица внасят в деловодството на 51-ото Народно събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на доброволчеството.
За съобщаване на действието медиите бяха специално поканени половин час преди заседанието на Народното събрание, където за 10-ти път ще се направи опит да бъде избран председател. Едва след това депутатите могат да започнат работа, а пък разглеждане на внесени законопроекти ще може да се заемат и след сформиране на комисии, а и първата работата на депутатите, ако ще работят, вероятно ще бъде разглеждане на бюджета за следващата година.
Брифингът на младежите от БСП става и в момента, когато се очаква новината ще има избран председател, т.е. от БСП - Обединена левица успели ли са да наберат подкрепа за своя кандидат Наталия Киселова.
Отделно следва да се отбележи, че не за първи път от БСП се опитват да прокарат предложенията си за доброволчеството в законодателството и всеки път до този момент техните предложения са били подлагани на сериозна критика и не са минавали. Тази констатация се отнася до послединте 3 - 4 - 5 Народни събрания.
Според Габриел Вълков темата е важна, тъй като засяга над 100 000 души в България, които са доброволци и хора, които помагат на докторите, на медицинските сестри и в планината за издирването на бедстващи хора. Време е 51-ото Народно събрание да работи нормално и да прави политика, а не личностни скандали, настоя Вълков.
В проектозакона се предвижда да има единна и цялостна правна уредба, която да регламентира и урежда доброволчеството като дейност, която да стимулира всички млади хора, доброволци и изграждането на активна гражданска позиция. Със самия проект се предвиждат различни мерки, легална дефиниция за доброволческа дейност за лицата, които организират доброволчеството. Записано е всеки един доброволец ще има здравословни и безопасни условия за извършване на дейността си, а самите лица, които организират доброволческа дейност следва да предоставят застраховка за доброволческата дейност. Следващото предложение в законопроекта е отпуск до 3 работни дни, който да бъде и считан за трудов стаж при доброволческата дейност.
Атанас Атанасов от БСП-ОЛ заяви, че се правят безсмислени реплики и скандали, докато хората очакват от народните представители да правят политики. "Новото поколение политици имаме друго виждане за нещата - ние взимаме проблем, който съществува за една голяма група хора, правят се експертни комисии и взимат се практики от други европейски държави за Закона за насърчаване на доброволчеството", поясни Атанасов.
Според него в Народното събрание трябва да се коментират политики, а не личности. "Време е да се свали 20-годишният санитарен кордон около Закона за насърчаване на доброволчеството", категоричен бе Атанас Атанасов.