Инфраструктурните проекти между България и Сърбия трябва да бъдат ускорени, смята президентът Георги Първанов.

При откриването на Българо-сръбския икономически форум в София държавният глава каза, че енергетиката е друга сфера, в която двете държави могат да си сътрудничат, предаде БНР.

Миналата година стокообменът между България и Сърбия възлиза на 800 млн. евро.
Български фирми
са инвестирали 100 млн. евро в сръбската икономика, а страната ни е един от най-добрите търговски партньори на Сърбия.

Президентът Георги Първанов подчерта, че бъдещето на региона е свързано с Европейския съюз. Държавният глава подчерта и необходимостта от изграждане на модерна инфраструктура между България и Сърбия.

Под думите му е необходима инфраструктура, „с която да премахнем наследените препятствия пред зимното общуване и контакти, която да осигури надежден и ефективен транспортен коридор от Европа за Азия и Близкия изток"

"Сигурно, когато сме солидарни в своите искания, когато става дума за коридор номер 10 например, бихме били по-убедителни. но аз мисля, че става дума за достатъчно малко средства - средства, които биха могли да бъдат мобилизирани от правителствата на двете страни", каза президентът.

Трябва да се задълбочи и сътрудничеството в енергетиката, посочи Георги Първанов като уточни, че става дума за "производството и преноса на електроенергия в бъдещите наднационални енергийни проекти."

"Преди няколко месеца, когато България подписа, задвижи няколко свои крупни енергийни проекти, аз съм се застъпвал за това част от тези трасета да минат и през Сърбия", подчрта Първанов.

Президентът подкрепи идеята за максимално облекчаване на визовия режим със Сърбия, както и програми за развитието на граничните райони със западната ни съседка.