
След приключванетона разговорите от прессекретариата на държавния глава разясниха, че президентът не е обвързан от установени в закона квоти, както и от персоналните предложения на политическите партии, но независимо от това той ще възприеме пропорционалното представителство на парламентарните групи в състава на ЦИК, както и при определяне на нейното ръководство.
•• Първи при държавния глава влезе председателят на парламентарната грепа на НДСВ Станимир Илчев.
10 души ще предложи НДСВ на президента за състава на ЦИК, стана ясно след срещата.
Депутатът обаче не съобщи имена и допълни, че имат намерение малко по-късно да споделят с Първанов кой от тези 10 ще бъде издигнат за председател.
Има известни колебания дали някой от новите текстове няма да създадат колизии, коментира Илчев Избирателния закон, но подчерта, че това ще се стане ясно едва в изборния ден и след него.
Индикатор за това ще са броят на подадените жалби и избирателната активност на българските граждани, смята той.
Председателят на парламентарната група на НДСВ не намира нищо притеснително в намерението на ДПС да сезира Конституционния съд за текстове в новия Избирателен закон, но смята, че този въпрос може да се коментира едва ако той стане факт.
•• Лидерът на БСП Сергей Станишев заяви след своята среща с президента, че левицата се опасява от партизиране на ЦИК, тъй като има вероятност Лебералният алианс - НДСВ, ДПС, Новото време да има абсолютно мнозинство в комисията с 13 от 25 членове. Още от брифинга на Станишев
••Промените в Закона за избор на народни представители са закъснели и дават предимство на коалициите. Това мнение са изразили от “Демократи за силна България”.
Надяваме се, че това са последните избори, за които Избирателният закон се променя толкова късно, каза Васил Паница. Още от брифинга на ДСБ.
••Ако някой си е направил сметката, че може служебно да елиминира ДПС от изборите чрез технически затруднения с интегралната бюлетина, си прави грешни сметки.
Това каза заместник-председателят на движението Лютви Местан. Още от брифинга на ДПС.
••Заместник-председателят на СДС Валентин Василев каза, че те са посъветвали президента да назначи възможно най-скоро ЦИК, защото тя има много нови правомощия.
Според СДС има 25 основни неща, които трябва да свърши комисията, от които поне 10 са спешни – в следващите една-две седмици.
От СДС са предложили за членове на ЦИК кандидатурите на юристите Петър Божков и Елена Маркова - изключително опитни професионалисти с богат опит от участие в районни избирателни комисии през годините.
••БЗНС-Народен съюз и Демократическата партия предложиха различни кандидатури за членове на ЦИК – на Красимир Вълев и на Драгия Драгиев.
Марио Тагарински от Демократическата партия обясни, че решенията в парламентарна група Народен съюз-БЗНС, Демократическата партия и група народни представители се взимат с консенсус, но тъй като не успяхд да постигнат такъв, направиха две предложения.
Според първоначалните предвиждания Коалиция “За България” ще излъчи 5 члинаве на ЦИК, ДСБ – 3, ОДС, ДПС и “Новото време” – по двама, а Народен съюз – един кандидат.
От “Новото време” вече обявиха, че предоставят едно от местата си на ДПС.