Националната сигурност през 2011 и 2012 година не беше гарантирана в степента, очаквана от българските граждани.
Това заяви военният министър Ангел Найденов на изслушване за доклада за състоянието на националната сигурност през 2011-та на съвместно заседание на редица комисии в Народното събрание.

Той подчерта намалените средства за отбрана в размер на около 1 % от БВП, като препоръча на депутатите да не подкрепят доклада, изготвян от кабинета на Бойко Борисов.

Според министъра депутатите трябва да не пестят критиките си към предишното правителство за неполагането на достатъчно грижи за национална сигурност. Военният министър каза още, че в МО е наследил критично състояние.

Според него няма как национална сигурност да е на ниво, след като от 12 хеликоптера лети само един. Военният министър отчете, че единственият ни летящ хеликоптер днес транспортирал оборудване за спасителите в мина „Ораново". От транспортните ни самолети пък летят само 4.

Оказа се, че едва 70% от униформите на контингентите ни зад граница са нови. Останалите 30% са втора употреба.

По отношение на състоянието на националната сигурност през 2012 г., когато се случи атентатът в Сарафово, военният министър заяви, че не може да има друг извод, освен, че тя не е била защитена. Той припомни коментарите на експертите, че са подценявани предупрежденията на редица служби за заплахата за израелските граждани, подценявани са и възможните рискове.

Найденов припомни и други коментари за пробив в охраната на летището и за пробив в сигурността. „Това беше пробив в системата за национална сигурност", категоричен бе министърът на отбраната.

Десислав Чуколов от Атака бе категоричен, че неговата парламентарна група няма да подкрепи доклада. Той припомни изказването на Бойко Борисов от началото на 2011 година относно „дюнерите на всеки ъгъл" и констатира, че нивото на този доклад отговаря на нивото на тези думи.
Припомняме, бившият премиер бе застъпил тезата, че тъй като имаме много дюнерджийници, където работят мюсюлмани, няма да бъдем засегнати от тероризъм.

Чуколов цитира части от доклада, в които се говори, че правителството работи в името на това населението да не изпада в бедност и изолация, като бе категоричен, че това не се е случило. Той припомни случаи на нападения над лекари в същия този период и обяви, че в доклада липсват констатации за това противно на действителността.

Що се отнася до борбата с престъпността, правителството според Чуколов уж се е било фокусирало върху организираната престъпност, но нито това се е оказало вярно, нито е имало каквито и да било действия за справяне с битовата престъпност.

На бе пропуснат и въпросът с ромите, планът, за чиято интеграция според доклада дори надхвърля изискванията на ЕК, каза Чуколов, след което припомни, че благодарение на същите тези роми се е стигнало през есента на същата година до случая Катуница.

„Силно напудрен, необективен" е докладът, според Венцислав Лаков от Атака, който също заяви, че няма как такъв доклад да бъде подкрепен.
Лаков припомни вече разкритите от комисията „Авиоотрад 28" случаи на прахосвани средства и бе категоричен, че в доклада единствено са констатирани случаи на корупция и определени заплахи, но не е отчетено какво е свършено.

Атанас Мерджанов посочи, че 2011 г. е известна като годината на най-големите и масови изборни манипулации, за което също не се говори в доклада.

Димитър Дъбов подчерта, че докладът за 2011 г. е внесен през юни 2012 г., което е само месец преди атентата в Сарафово.
Той цитира текстове от документа говорещи за поддържане на високо ниво на сигурност, които са в изключително противоречие с последвалите събития.

Депутатът Янко Янков нарече доклада имитация и механичен сбор от общи изводи на различни ведомства, който е написан формално, без да е свързан с конкретни действия.

Янков припомни позициите на двамата кандидати за председател на ДАНС относно икономическата ситуация в страната и необходимостта това да бъде приоритет на службите, а в доклада отново няма и дума в подобна посока.
Не отговарят на истината констатациите по отношение на отбраната, посочи Янков и припомни, както констатираните харчове, така и напусналите близо 2000 офицери.

Красимир Янков отправи сериозни критики към констатациите относно енергийния бранш, което бе подкрепено и от други, отнасяйки въпросните твърдения на доклада към протестите само месеци по-късно.

„Считам доклада за израз на управленческа некомпетентност", коментира Христо Бисеров и припомни, че 2011-та е била годината на най-силен натиск върху съдебната власт.

Единодушно всички комисии, участващи в съвместното заседание, отхвърлиха Годишния доклад за състоянието на националната сигурност за 2011 г.