НДСВ ще предложи гласуването да става с пръстов отпечатък на гласоподователя и по този начин да се избегнат фалшификации в изборния процес.

Това каза председателят на парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност Минчо Спасов в предаването "Неделя 150" на БНР.

Биометричните данни ще решат и впроса с т.нар. "мъртви души" по време на изборите и въобще с опорочаването на изборния процес, каза депутатът от НДСВ.

Въвеждането на биометричните данни и без това трябва да се случи до лятото на следващата година според договореностите за новите паспорти, които трябва задължително да имат и биометрични показания за личността.

Въвеждането на биометричните данни може да стане преди следващите парламентарни избори и така да се гарантира почтенност на изборите. Те обаче не могат да решат проблема с купуването на гласове.

Срещу тази негативна и увреждаща демокрацията практика у нас според Минчо Спасов има един от най-силните механизми срещу търговията с гласове - задължителното гласуване.

То ще доведе до висока изборна активност и съответно търговията с гласове ще изисква изключително големи ресурси и ще се обезсмисли. Задължителното гласуване е концепция, според която гласоподавателният процес има не само политически ефект за коректно представителство на гражданите в управлението, но има и възпитателен ефект.

В страни като Белгия, Гърция, Австралия, Кипър и почти цяла Южна Америка се гласува задължително, каза Спасов.

По повод промените в Закона за МВР депутатът от НВСВ още веднъж потвърди, че партията държи реформата да има дълбок и ефективен характер. Реформата която подкрепяме е по-висок контрол и по-малко корупция.

Българските граждани искат една по-честна и по-предана на обществото полиция. МВР трябва да служи на хората, а не да ги репресира, каза Спасов и подчерта, че трябва да се акцентира върху дейността на дирекция "Сигурност" в МВР.

Предложеното сега събиране на ДОИ и ДОТИ в агенция под шапката на министъра на МВР е само "прекръстване", а не същностна промяна според депутата.

Той подчерта, че ако се приеме на второ четене предложеното в проекта за промяна на закона, то министърът на вътрешните работи, контролирайки агенцията за СРС, ще им пряк достъп до информация за дейността на прокуратурата и съда, което е нарушаване на правилата за разделение на властите.

НДСВ ще се ангажира да внесе предложение за промна в закона за досиетата в частта му за разкриване на информация за журналистите. Журналистите играеха основна роля в промените в страната и трябва да бъдат третирани също като министрите, например, каза Спасов.

С поправката ще се настоява да се отворят досиетата на всички журналсти и преди 2006 г., а не само след 2006 г., както сега гласи законът. Идеята на Спасов бе подкрепена в същото предаване от Евтим Костадинов, председател на Комисията по досиетата.