В Дирекция "Киберпрестъпност" ежедневно постъпват десетки сигнали за сайтове, видео или публикации в интернет за злепоставяне, които се проверяват, но МВР няма правомощия да решава дали даден материал подлежи на премахване. Това заяви министърът на вътрешните работи Атанас Илков в рамките на парламентарния контрол. По думите му през 2024 година е имало 385 случая. 

Тези сигнали се проверяват и се препращат към съответната компетентна прокуратура, която преценява дали има или няма нарушение.

Участието на Атанас Илков в контрола бе във връзка с питане на депутата Георги Иванов от "Възраждане" за сваляне на клип на журналиста на свободна практика Станислав Цанов от платформата YouTube. Иванов поиска разяснения от министерството и прокуратурата за причините и процедурата, довели до премахването на видеото. Единствената информация, която даде Илков е, че в конкретния случай сигналът е подаден в София и е препратен към Софийската градска прокуратура.

Подкрепа в пленарна зала Атанас Илков получи от предшественика си на поста Калин Стоянов, който в момента е депутат от ДПС-Ново начало.

Калин Стоянов също подчерта, че МВР няма правомощия да решава дали даден материал подлежи на премахване. "След извършването на проверка материалите се изпращат в компетентната прокуратура, която преценява дали има или няма нарушение. "Министърът не може да взима отношение към решенията на прокуратурата", заяви Стоянов.

МВР наблюдава 20 сайта за търговия с вейп

МВР наблюдава 20 сайта за търговия с вейп

След 30 спрени сайта миналата година