Парламентът отхвърли ветото на президента върху закона за академичния състав.
Със 139 гласа за, 34 против и нито един въздържал се, депутатите прегласуваха Закона за развитието на академичния състав.
Най-остри критики по време на дебата към мнозинството отправиха депутати от БСП и ДПС.
В крайна сметка против закона и в подкрепа на ветото на държавния глава останаха 24 депутати от Коалиция за България и 10 от ДПС.
Един народен представител от ДПС, за разлика от колегите си от парламентарната група, гласува за Закона и против ветото.
„В образованието, в науката, ако щете и в армията, следва да има здравословен съзидателен консерватизъм", настоя от парламентарната трибуна по време на дебата проф. Андрей Пантев и подчерта, че „не всеки консерватизъм е отрицателен, не всяко запазване на традицията влияе върху модерността".
Модернизация, продължи Пантев, означава скъсване с традицията, но не със всички традиции, господин министър и господа народни представители.
Професорът подчерта и че не всяка реформа означава подобрение. Като част от реформите у нас той посочи книжния фураж, който излиза сега по книжарниците.
Пантев каза, че не може да приеме, че министърът следва окончателно да решава кой става за професор и кой не.
По думите на Андрей Пантев този закон е отражение на българската реформация - самоцелна, безрезултатна, изкуствена, въздухарска промяна.
По повод критиките, че в научните среди преобладават кадри на БСП, Пантев каза на мнозинството: „Между вас има повече пагонисти, бекаписти, отколкото там". Имаше некадърници и преди, ще има по новия закон, много, много повече, предрече Пантев.
Лютви Местан изтъкна, че законът не съдържа защитен механизъм срещу риска от олекване на научните степени и длъжности.
„Ако искрено вярваме в необходимостта от самоорганизация на висшите училища, защо в тотална асиметрия на това разбиране, предвиждате свръхконтрол от министъра", попита той представителите на мнозинството. Местан настоя те да приемат ветото като шанс за подобряване на закона.
Такъв апел отправи и Ивелин Николов: „Не гласувайте на инат, законът може да бъде подобрен".
Най-накрая след като ветото на президента падна, министърът на образованието Сергей Игнатов в отговор на критиките каза в кулоарите на парламента, че не се притеснява въобще, че ще падне качеството. То и сега е много ниско, добави той.
След окончателното приемане на закона страстите ще се успокоят. Естествено е в първите месеци да има напрежение, коментира той.
Министърът съобщи, че към момента има 1500 процедури във ВАК и че ако даденият срок до края на ноември се окаже недостатъчен, ще бъде предложено на парламента да гласува отсрочка.
Припомняме, в края на април президентът Първанов наложи вето върху Закона за развитието на академичния състав.
Това стана малко, след като държавният глава се срещна по тяхна молба с представители на сдруженията на младите учени „Когито" и "Ирион".
Според Първанов накои от законодателните разрешения не съответстват на Конституцията на Република България, на правото на Европейския съюз и на други действащи в страната закони. Налице са и съществени празноти в законовата уредба, които ще възпрепятстват нейното точно приложение.
buddy
на 13.05.2010 в 23:47:54 #24Какви проекти да изпълняваме, когато научната ни апаратура е на 30-40 години, че и по-стара? Когато пари за наука няма и не се отпускат? ========================================================== Ако някой си мисли, че на Запад се отпускат незнайно отнейде целево пари за научна апаратура - жестоко се лъже! Научната апаратура и дори обучението на кадрите са част от цената на проекта. Например, навремето, в средата на 90-те докато бях в БАН, кандидатствахме за присъединяване към европейски проекти по програмата Коперникус и си закупихме персонални компютри и принтери, които тогава съвсем не бяха евтини. На никой не сме се молили за компютри. По идентичен начин стоят нещата и за всяка друга апаратура и нейните консумативи. Дайте да се разберем - какво е това "отпускане", "даване" на пари... Това са стари спомени. Има финансиране за конкретно изпълнен икономически и/или социално значим проект с ясна цел!
sedese
на 13.05.2010 в 23:24:58 #23Юлиан-3 ,![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/clap.gif?_=1446728989)
sedese
на 13.05.2010 в 23:23:47 #22Сърбин,![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/thumb.gif?_=1446728989)
Сърбин
на 13.05.2010 в 23:19:43 #21А как е в Татковината? Има ли смисъл да коментирам обществените поръчки?... Не. На всеки е ясно как стават нещата. Да коментирам ли т.нар. Фонд научни изследвания, където за по няколко хиляди лева се "разработват" овчи проекти, предложени от самите разработчици (да не казвам кой и по какви критерии ги оглавява и кой всъщност ги изпълнява), като ефекта и икономическата или социална полза от разработката най-често е кръгла нула. И после, виждаш ли ни, протестираме... За какво - за да продължава този абсурд до безкрай?... Кому е нужно да се лъжем едни други? Ами вече дотолкова ежеминутно се лъжем, че не си вярваме дори когато казваме истината! Какви проекти да изпълняваме, когато научната ни апаратура е на 30-40 години, че и по-стара? Когато пари за наука няма и не се отпускат? Всички по-интелигентни хора бягат. Ами ще бягат, то не се издържа, навсякъде спънки. Имаме велики учени, и в БАН, и в СУ, но не ги уважаваме. НИЕ, БЪЛГАРИТЕ, НЯМАМЕ ВЕЛИКИ ЛИЧНОСТИ - НЕ ЗАЩОТО ГИ НЯМАМЕ, А ЗАЩОТО САМИТЕ НИЕ НЕ ЖЕЛАЕМ ДА ГИ ИМАМЕ. 1888 ЗАХАРИ СТОЯНОВ
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_eek.gif?_=1446728989)
Alexei
на 13.05.2010 в 23:07:58 #20Хора, това че българското образование и наука не са цъфнали и вързали не е причина да ги занемаряваме, защото един неграмотен народ не го чака нищо хубаво. Все едно да не си кърпим дупките по пътищата, щото така или иначе нямаме достатъчно ресурс да ги запълним всички. Та и по тази логика да си затрием образованието и науката, тъй като те и без това са калпави, така ли? А не е ли по добре да положим малко усилия да ги оправим, както, между впрочем, всичко останало в държавата ни? Колкото до "безмисленото прахосничество" и "необходимостта от пазарно-ориентирана наука" ами тогава защо пазарно ориентираната Америка налива купища пари за разходки на разни сателити до Марс и прочие?
buddy
на 13.05.2010 в 22:53:00 #19Вижте, дами и господа, другари и другарки, по света в повечето случаи науката наистина се финансира от държавата като държавата ясно дефинира научния проблем, а научните огранизации се състезават помежду си да спечелят финансирането по разработването и решаването му като в предложението си показват какъв подход ще използват за тази цел и с какви ресурси - научна и техническа квалификация. Така в крайна сметка по предварително ясно дефинирани критерии се определя печелившия научен тим. Оценката се прави от независими и неутрални оценители, които дори не знаят кого оценяват. А как е в Татковината? Има ли смисъл да коментирам обществените поръчки?... Не. На всеки е ясно как стават нещата. Да коментирам ли т.нар. Фонд научни изследвания, където за по няколко хиляди лева се "разработват" овчи проекти, предложени от самите разработчици (да не казвам кой и по какви критерии ги оглавява и кой всъщност ги изпълнява), като ефекта и икономическата или социална полза от разработката най-често е кръгла нула. И после, виждаш ли ни, протестираме... За какво - за да продължава този абсурд до безкрай?... Кому е нужно да се лъжем едни други? Ами вече дотолкова ежеминутно се лъжем, че не си вярваме дори когато казваме истината!
Юлиан-3
на 13.05.2010 в 22:24:01 #18Kihano6 | 13.05.2010 20:15 ............. Пазара не е панацея за всичко. Напротив, пазара поражда повече пробл;еми отколкото решава. Справка - целия свят! идеалната пазарна ситуация:АЗ съм най-як, с най-голяма тояга и затова аз съм и търсенето и предлагането и всичко ваше е и мое-и храната и жените и пещерата ви.....
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/guitarist.gif?_=1446728989)
bobbi_Mk
на 13.05.2010 в 21:33:19 #17Kihano6 Много точно описваш държавата ни. И ... ако прочетеш какво си писал, ще разбереш, защо не ни трябват толкова много университети, да произвеждат толкова много умници. Нямаме дисциплинирани работници !!! Имаме обаче много "умни" вишисти, които на две магарета сламата немогат да разделят. Аман от пари на вятъра, дадени за образоване на куцо, кьораво и сакато ... студент да бъде, да кисне по барчета и кафета 4-5 години ... Търтей да отглеждаме... Я ги вижте сегашните студенти... Че те могат ли да пишат поне... Колко от тях сте виждали във форума тука да изкажат позиция, мнение ... Стига вече студенти некадърници, без да имат идея що диярт в университета. Баща шофьор, майка чистачка ... тя студентка по право !!! Дрън, дрън ... на какво отгоре? И много такива недоразумения харчат парите и си губят времето. Продължаваме да възпитаваме поколението на мързел и да го обричаме на мизерия и глад !!!
idiabg
на 13.05.2010 в 21:28:07 #16"Освен това съм дипломиран Магистър по Математика вече 12 години. Имам и други образования ... които ми помагат в прехраната." ------------------------------------ Значи Пазара те е докарал до Битак продавач... Затова прочети задълбочено какво е написал Кихано и се опитай да мислиш сам...
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/grinning-smiley-021.gif?_=1446728989)
Kihano6
на 13.05.2010 в 21:15:49 #15bobbi_Mk, невежеството край няма. Ама не сте хората само вие виновни. След като от правителството и медиите само глупости пишат. Къде по света науката се самоиздържа? Я порови малко? Виж първо тук http://antipropaganda.comxa.com/BAS.html за това коло и как се финансира науката в Европа и в България. 70 до 90% е държавно и общинско финансиране. На българския учен се пада 10 пъти по-малко финансиране. Защо искате от него европейски резултати. Въпреки това, по брой статии БАН отстъпва на европейските институти само три пъти. Кое е по-ефективно? Науката и развойната дейност са скъпи и високорискови инвестиции. За тях трябва много пари и търпение. Затова навсякъде по света науката се финансира с държавни средства и пазарните принципи са на заден план. Наука си позволяват само големите компании, чиито бюджет е от порадъка на БВП на една държава. И хайде, точните науки ще измислят дрънкулки и бръмчилки за големите деца. Ами хуманитарните науки какво да произвеждат? Картофи? Че вие сте по-зле и от комунистите бе? Каква е стуктурата на българския бизнес? 90% от фирмите са с до 10 души персонал, а от тях 66% са в сферата на туризма и услугите. Кой да отделя пари за научна и развойна дейност? Откъде накъде учените ше се занимават с бизнес? Къде са бизнесмените? Внасят домати от турция. То в Бг едни домати не можете да произведете, взели сте да претендирате и спрямо учените. Ами хайде,да затрием науката и ще загубим и теоретичните шансове за някакво технологично развитие. Ами хубаво, ше станем една африканска бананова република. То натам сме се запътили. Комунистите били изтребили интелигенцията ... а пазара кво напрай? Пусни си пайнъра да видиш. Простотия до шия. А реформаторите със замах унищожават де що има останало по-свястно. Интелигенция ... нали имате Азис, за какво ви е интелигенция. Я какъв продукт произвежда. Пазара не е панацея за всичко. Напротив, пазара поражда повече пробл;еми отколкото решава. Справка - целия свят!
bobbi_Mk
на 13.05.2010 в 21:04:20 #14IdiaBG MK - не означава македонец. Българин съм. Освен това съм дипломиран Магистър по Математика вече 12 години. Имам и други образования ... които ми помагат в прехраната. Живея 12 години навън ... Мисленето ми е на човек, от реалността.
idiabg
на 13.05.2010 в 20:59:46 #13bobbi_Mk, типични писания за пазарен(битак) продавач... Пазара да решава науката... А един математик като не му се продава продукта, да го духа... Толкова по селски си елементарен... "Mk"-македонец ли означава?... Ако да, разбирам те...
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/grinning-smiley-021.gif?_=1446728989)
bobbi_Mk
на 13.05.2010 в 20:30:28 #12Напълно съм съгласен че БАН и университетите не произвеждат достатъчно продукт, за парите които получават. Липсва пазарният принцип - произвеждаш стока, която не отговаря на пазарното търсене!!! Неможе да се прави наука, просто заради науката. Трябва да се "дерзае" в икономически целесъобразна посока. И без това са много университетите. Нека пазара на труда избира само най-подготвените студенти. Стига с това финансиране от държавата на образованието. Пазарът да финансира студените. Пазарът да финансира университетите. Пазарът да бъде водещ във финансирането - държавата може само да помага в университетски начинания и разработки които са от национално значение. Стига с тези безсмислени научни постижения, които нямат практическо приложение в България... Университетите да разработват практически модели на машини, съоражения, иновации, матемачитески модели и т.н. След това фирми да поемат щафетата от университетите и да правят пари.
Pierre
на 13.05.2010 в 20:19:16 #11простотиите на Герб нямат край. Просто тройната коалиция я заменихме с една друга мафия, която обаче е далеч по-арогантна и брутална![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_twisted.gif?_=1446728989)
velkoto
на 13.05.2010 в 18:39:12 #10Я разясни за нивото на НБУ, че ми стана много интересно
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
Kihano6
на 13.05.2010 в 18:28:39 #9E, сега борческите университети ще си навъдят и професори. Може направо да пуснат телевизионна игра. От тия с СМСите "България търси професори". Сега най-после и Игнатов може да стане професор. Разбира се, че нивото ще падне. Ще падне от нивото на СУ и БАН до нивото на Нов антибългарски университет. В България има 23 университета. Всичките бивши държавни. Останалите до 50-и-няколко са борческа помия която трябва да изчезне. Сред тах са УНСС, НБУ, Американския университет и разните "свобдни универститети". От кого са свободни тяхната вяра? От знания са свободни! Само лъжат младежите да им вземат парите и да им губят времето.
yordanmg
на 13.05.2010 в 18:04:15 #8"Най-накрая след като ветото на президента падна, министърът на образованието Сергей Игнатов в отговор на критиките каза в кулоарите на парламента, че не се притеснява въобще, че ще падне качеството. То и сега е много ниско, добави той." Великият ни министър на образованието е най-красноречивото доказателство за това ниско качество! Вижте по-горе какъв мисловен бисер е родил!
kapitalat
на 13.05.2010 в 17:44:04 #7Гоце вече е незначеща фигура в българската политика ... Ако още сам не се е досетил за това, то значи той не може и да разсъждава ....
Julian
на 13.05.2010 в 17:20:18 #6На всички е ясно, че този закон няма да просъществува дълго време. Като паднат от власт ГЕРБ и нов закон ще има.
Civic Mundi
на 13.05.2010 в 16:53:45 #5Гоце си отива не с гръм, а с пръдня!