"След завършването на процеса в Обединените нации, нито България, нито която и да било друга държава в света може да ни казва какъв език говорим. Това е наша работа и в този смисъл Договорът за приятелство всъщност казва, че ние очевидно имаме различия в контекста на историята, ще формираме комисия историците да разговарят за тези различия, а ние като политика и като правителства ще работим за бъдещето, ще сътрудничим и между другото ще имаме подкрепата на България за членство в НАТО, което се случи и сме благодарни за това, и ще имаме тяхната помощ на европейския път, член 2 от Договора за приятелство".
Това каза вицепремиерът по европейските въпроси в правителството на Република Северна Македония Никола Димитров в интервю за македонската агенция МИА.
Политически чувствителни въпроси се решават по-трудно преди избори и по време на кампания, заяви Димитров в отговор на въпрос дали очаква напредък в разговорите с България след завършването на изборите, които се предвиждат да са през март.
В интервюто Димитров посочва, че Република Северна Македония има с България истински интерес за приятелство и за превъзмогване на различията. Според него въпросите, които поставя България, нямали правна основа.
Припомняме, България иска само да се спазват договорките от Договора за приятелство и добросъседство между България и РС Македония.
Европейският съюз не може да си позволи лукса и тази 2021 година да премине така, като премина 2020 година, с неуспех в разширяването, заяви Димитров. Според Димитров Португалия, която е ротационен председател на ЕС, ще бъде заинтересувана да продължи усилията на Германия по отношение на разширяването. Берлин също декларира, че остава посветен на въпроса с разширяването на ЕС.
Zolyo
на 08.01.2021 в 17:02:45 #2Никола, говориш югозападен български диалект. И името ти, личното и фамилното, е също българско. Ако си от македонската част на България, фамилията ти щеше да е Димитровски. Твоята фамилия, Димитров, е най-популярната фамилия в България, следвана от Иванов, Георгиев и Петров.
NaskoZashtoto
на 08.01.2021 в 15:59:58 #1Поставяните от България въпроси нямали правна основа... Правната основа е договорът между двете държави и договорът за функциониране на ЕС. Дори да го нямаше първият, вторият предоставя на България, като страна член, суверенното право по своя преценка (направена ако щете и с гадаене на кристално кълбо) да се съгласи или да откаже приемането на нов член на съюза. Така че, висшия дипломат на Република Северна Македония, ако му е тежко да приеме истината, да иде де се ши*а.