20% доверие, 28% неутрално отношение и 52% недоверие към правителството Денков/Габриел - това измерва "Маркет линкс" в последното си проучване, направено съвместно с БТВ. То е проведено сред 1012 лица над 18 години в периода 11 - 18 август по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Стабилизация и дори малко повишение в доверието на гражданите отбелязва агенцията и спрямо Народното събрание - през август месец 11% декларират доверие, 21% декларират неутрална позиция и 68% - недоверие.
Разпределението на доверие/недоверие към прокуратурата е 9% на 67%, а 24% се отнасят неутрално. Подобно е отношението и към съдебната система, но с малко по-високо доверие - 12% и малко по-ниско недоверие - 64%.
В студиото на БТВ Добромир Живков коментира, че макар и с невисока стартова позиция кабинетът се стабилизира в очите на гражданите, особено на фона на обстоятелството, при които е встъпило редовното управление. Наблюдава се и успокоение сред обществото, като намаляват хората, които казват, че държавата не се развива в правилната посока. Тоест вече стигаме до някакви такива, условно казано, нива на успокоение на обществото ни", добави социологът. Според него българите започват да виждат как институциите се задвижват и изпълняват своите функции, макар с все още налични сериозни дефицити в много области.
На ниво доверие към личности президентът Румен Радев запазва водещите си позиции. 41% е доверието към него, а 38% декларират недоверие.
Социологът коментира, че по настоящем президентът се движи около един паритет и се забелязва ясно разделение в обществото. Добромир Живков припомни, че това е много различна картина от тази, която се наблюдава по време на избирането на президента с резултати от над 50% доверие. В този смисъл такъв един обществен консенсус по одобрението на президента изглежда изгубен, заяви социологът: "Той провокира някакъв вид поляризация, която изглежда започва да влияе доста по-сериозно."
Двете фигури в новия тандем Габриел-Денков стоят от относително еднакво. 25% е доверието към Мария Габриел и 23% доверието към Николай Денков. Съответно е процентите при недоверието са подобни - 38% за Габриел и 41% за Денков.
"Видимо е предимството на Мария Габриел, а това също е малко или много сигнал за това търсене на позитивно развитие в българската политическа среда", обясни Живков.
Няма голяма разлика при доверието при другите политически личности.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се ползва с 20% доверие и 62% недоверие, Асен Василев изпреварва с 1% в доверието съратника си Кирил Петков - съответно 17 и 16% доверие, както е недоверието към финансовия министър е по-малко - 63%, а 67% за Петков.
Доверието към Костадин Костадинов е 16%, а цели 64% недоверието. Следва лидера на БСП Корнелия Нинова с 14% доверие и 66% недоверие. Измерването засича и 13% доверие към Христо Иванов и 62% недоверието.
Според Добромир Живков обществото започва да приема коалицията, която ни управлява.
"Въпросът е какво ще се случи на местните избори. Иначе като цяло напрежението сякаш спада, защото се вижда, че започват да се постигат резултати макар и в отделни области", каза още Живков.
В тази ситуация електоралната подкрепа за основните политически сили се стабилизира близко до резултатите от предсрочните избори през април. За момента не се оправдава първата и най-често повтаряната в публичното пространство теза, че коалиционната формула ,довела до формирането на редовното правителство ще предизвика електорален срив в ГЕРБ и най-вече в ПП- ДБ.
Съдейки по степента на мобилизация на своите симпатизанти, двете водещи политически сили, заедно с ДПС, изглеждат в добра кондиция. По по-различен начин изглежда настоящата картина за "Възраждане" и БСП. Видимо ниските нива на готовност на симпатизантите на двете партии да ги подкрепят на избори вече не изненадва по отношение на системната БСП, където това се превръща повече в правило, отколкото в изключение.
Източник: Маркет линкс
ivan-koichev
на 26.08.2023 в 11:25:34 #2Ниски, но стабилни глупости.
знайко
на 25.08.2023 в 15:32:44 #1Заглавието внушава стабилност и спокойствие. Всъщност няма по-лош рейтинг от нисък и без шансове да нарастне. Също както ако се каже за някой, че е тъп и мързелив.