Мнозинството в парламента отхвърли искането на БСП кабинетът да представи доклад за очакваните последици от сключването на Всеобхватното търговско и икономически споразумение с Канада.
Междувременно Министерски съвет обяви, че позицията на България ще бъде обвързване на подкрепата за споразумението с падането на канадските визи за българите.
Заради една милостиня за безвизово пътуване до Канада не си заслужава ратификацията на споразумението. Това коментира по време на дебатите в НС патриотът Димитър Байрактаров.
По думите му нужна била повече информация на депутатите, за да си изградят цялостна информация. Той настоя да се възложи на правителството да изготви икономически доклад за изгодите от споразумението.
По тази тема не бива да има разнопосочно политическо говорене, тъй като тя е въпрос, който касае национални приоритети, настоя Байрактаров. Тук всички политически сили би следвало да имат обща политическа позиция, която да защити интереса на България, на българския бизнес и народ, заяви депутатът.
Оказа се обаче, че ДПС виждат ползи от споразумението с Канада. Въпреки това Станислав Анастасов даде добра оценка на предложението на левицата да се възложи на Министерски съвет да направи анализ на споразумението. Той недоумява защо МС досега не го е извършил и представил на законотворците. Защо управляващите оставиха този вакуум, с който настана един тотален хаос, попита Анастасов.
ДПС подкрепя идеята на червените. Левицата ще настоява в споразумението много ясно да бъдат изписани всички ангажименти, уреждащи търговските спорове между частните компании и държавата и уреждащи много ясно обществените услуги и защитата на националните производители, както и гарантиране на социалните и на трудовите права, закани се социалистът Жельо Бойчев.
"Иначе ще изглежда, че това споразумение обслужва само големите транснационални компании и няма нищо европейско в това да бъде приемано и да бъде ратифицирано без да са ясни последиците върху всяка една членка и върху всеки един гражданин", аргументира се той.
Искаме много ясно българското правителство да възрази против временното прилагане на споразумението, поиска депутатът.
The_thunder
на 20.10.2016 в 09:18:01 #6Още веднъж ще кажа - за нормалния човек е трудно да разбере 4-5 страници легален текст, защото е пълен с термини. Освен това изказа в тях е доста завоалиран, което не помага. Допълнително, такива текстове са пълни с препратки към други документи, регулации и т.н. Т.е. дори и за адвокати, които специализират в тази насока са необходими месеци(в случая 1600 страници) или дори години(в случая на ттип 14 000 страници), за да разберат в цялост споразумението. Всичко това не е случайност. Тези споразумения съвсем умишлено се правят толкова обширни. Идеята е да са пълни с вратички и заобикалки, за да могат да се използват и да се злоупотребява с тях. Пак ще ви кажа - свободната търговия няма нужда от сложни регулации, а от една страничка ясен и лесносмилаем текст. Тези споразумения от хиляди страници са анти-свободна търговия.
EY
на 19.10.2016 в 20:42:45 #5Сега ще ви обясня: договорът можете да намерите на сайта на европейската комисия. Защо ли? Защото преговорите беха между ЕС и Канада. Оценка има, има я и БСП, защото по времето на тяхното управление през 2014 приключиха преговорите между ЕС и Канада по договора. Договорът не третира по отделно двустранни договорености между отделните страни членки и Канада. Това е международно търговско споразумение, а не търговско споразумени между Х и У за продажбА на потници например. И т. н. Относно визите: България не е заложила и няма как да заложи клауза за визите в споразумението, то не е двустранно. България държи да го подпише като държава-член на ЕС само ако Канада поеме ясен ангажимент за отпадане на визите за Канада. и още какво за САЩ, това е с Канада. Сащ е друга бира. Все едно да говорим за България и някой да попита дали Скопие е столицата на тази държава. Ясно?
EY
на 19.10.2016 в 20:24:31 #4Eho
Архангел
на 19.10.2016 в 15:05:49 #3Къде е текста на СЕТА??
Архангел
на 19.10.2016 в 15:04:04 #2И защо го отхвърли? На каква база тогава се взема решение да се подпише като няма оценка?
willow-montenegro
на 19.10.2016 в 14:48:48 #1Какво отпадане на визи,след като трябва да имаш виза за Щатите?