Парламентът не прие предложенията на социалиста Георги Свиленски за отмяна на разпоредбите за образуването на парламентарни групи от народните представители. Минималният брой народни представители за образуване на парламентарна група е 10. Когато броят на народните представители в една ПГ спадне под определения минимум, тя преустановява своето съществуване.
Свиленски предлагаше да отпаднат важни текстове, които гарантират партийна вярност и дисциплина и наказваха отцепници. Единодушно обаче те бяха прорязани в комисия от всички други партии.
Преди гласуване в пленарна зала и по време на дебатите Георги Свиленски заяви, че когато е направил предложенията, не е знаел какво ще се случи в НС, (визирайки разпадането на "Величие" и разцеплението на ДПС- б.р.).
От БСП никой няма да прави втора парламентарна група, категоричен бе Свиленски. По думите му БСП е единна. Предложението бе в интерес на Народното събрание и на гражданите, изтъкна той.
Социалистът не разбира защо независими депутати да не могат да правят парламентарна група, когато ги обединява дадена ценност. Свиленски настоя да се гласуват промените и заяви, че той и партията му ще подкрепят предложенията.
Освем това според него с толкова много независими депутати вече комисиите няма да могат да достигнат необходимия брой членове.
Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС изтъкна, че предложенията на Свиленски не са подкрепени от БСП и не касаят комисиите. По думите му и в момента независими народни представители могат да участват в комисии с позволението на председателя на НС. Предложението на Свиленски всъщност е народен представител да може да формира ПГ, посочи Гаджев. Той заяви, че не е съгласен с промените, които позволяват партийното номадство и няма да ги подкрепи.
Според Свиленски обаче не е редно председателят еднолично да решава дали независим депутат да участва в комисия.
След като дебатът се разми и проточи след множество изказвания на Костадин Костадинов, Иван Ченчев, Калоян Методиев и Красимира Катинчарова, депутатите удължиха работното си време по законодателната дейност до 14 ч. След това трябва да продължи с парламентарен контрол.
При гласуването на правилника депутатите решиха, че постоянните парламентарни комисии ще са 25.
Създава се Комисия по демографската политика, децата и семейството. Досегашните Комисии по конституционни въпроси и по правни въпроси пък се сливат в една - Комисия по конституционни и правни въпроси.
Заличава се Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната, както и Комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. Вместо това ще има Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
ivan-koichev
на 12.07.2024 в 12:18:42 #1Каква е логиката да има в Парламента "независими депутати" без има нито един глас подаден за тях като независими? Доколко едно такова Народно събрание може да се смята за легитимно? На какво основание депутатите отменят върховното право на ЦИК да определя колко да са парламентарните групи и от колко депутати да са?