Общинските администрации искат да им бъдат предоставени електронни услуги. Това обяви кметът на Кърджали Хасан Азис по време на 31-то Общо събрание Националното сдружение на общините в България (НСОРБ).
Кметът на Кърджали възнегодува, че на този етап се наблюдава един дисбаланс от страна на централната и местна власт. Той призова, че трябва да се въведе координационен механизъм на всички нива в общините в процеса за въвеждане на електронно управление.
От Националното сдружение на общините искат участие в програмите за саниране и предлагат на регионалния министър Николай Нанков да се проведе дискусия по темата. Това стана ясно от думите на председателя на Сдружението на общините в България Даниел Панов.
"Това е програма, която е започнала в началото на 2016 година и е продължила до края на 2016 г., но не е спирана и ние изявяваме желание за участие в нея", каза Панов.
Сред другите приоритети, които стоят на дневен ред пред НСОРБ, е подобряване на финансовата макрорамка на общините. Панов сподели, че част от тези средства ще бъдат вложени в образование, образователна инфраструктура, здравеопазване и увеличаване клиничните пътеки на общинските болници.
В програмата на сдружението на общините за годината влиза и разработването на механизми на такси за битовите отпадъци.
Панов отчете, че през 2017 година са се повишили и показателите за делегираните средства за общините с 15%, капиталовите разходи с 6.5%, средствата за местни разходи с 5%, образователните с 22%, средствата за здравеопазване с 22% и средствата за общинските администрации с 9%.
Заместник-председателят на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова коментира, че е от изключителна важност да се започне дискусия с Министерството на финансите за разпределението на делегираните субсидии.
"Нашият аргумент е, че трябва да се стимулират тези общини, които вървят напред", каза Михайлова.