От ОДС и ДСБ заявиха, че няма да подкрепят предложените промени в Закона за МВР.

Днес депутатите приключиха дискусията по първото четене на измененията в закона, предложени от Ангел Найденов и група народни представители, съобщава БНР.

Гласуването ще бъде утре.

Председателят на парламентарната група на ОДС Йордан Бакалов каза, че проблемът с МВР е концептуален, но управляващото мнозинство не го разбира. По думите му МВР не може да продължава да бъде централизирана структура, а предлаганите текстове не променят това.

Структурата на МВР трябва да бъде променена - няма как да бъдат изведени службите ДОИ и ДОТИ от там и пак да си останат под шапката на МВР, посочи Бакалов.

Друг съществен момент, според него, е и кой ще оглави агенцията. Депутатът предположи, че може би ще се наложи да има и нов закон за специалните разузнавателни средства, тъй като е разписано, че шефът на агенцията също може да разпорежда операции, не само министърът. Как той ще гарантира неизтичането на информация, попита депутатът.

Бакалов отбеляза, че трябва да бъдат информирани служителите на МВР какво се предвижда. "Вие в момента сваляте нивото на агенциите, което значи, че те скоро няма да бъдат повишени", заяви той.

В отговор Ангел Найденов от „Коалиция за България" отбеляза, че длъжността на главния комисар ясно се разграничава от тази на министъра, а чрез мандата се постига недопускане на политически натиск, както и възможност за недопускане на злоупотреби при използването на СРС.

Елиана Масева заяви, че от ДСБ са изключително недоволни от предлаганите промени в закона за МВР. Това е само една имитация на поредно мероприятие, каза тя. По думите й този закон не е ключът за вратата на Европа, която искаме да отключим.

В този законопроект няма нито една дума за това, че служители на МВР ще разследват леките престъпления, така че как да се вярва на казаното от министъра, че те ще правят това, добави Масева. Според нея измененията няма да спрат, а ще засилят корупционните практики.

Независимият народен представител Петър Берон отбеляза, че към децентрализацията на МВР трябва да се подхожда много внимателно, тъй като това е свързано с националната сигурност.

Депутатите продължават работата си с обсъждането на второ четене на законопроект за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.