Проекти за мораториум и за закон за забраната на проучвания и добив на шистов газ, внесени от БСП, Атака и РЗС, обсъждат депутатите от парламентарната икономическа комисия в присъствието на експерти и екозащитници.
Любен Корнезов заяви, представяйки законопроекта на левицата, че на много места по света американската компания Шеврон е осъдена за щети на природата, включително от САЩ.
Миналата година Шеврон били глобени с 3.5 милиарда долара, даже една Ангола е глобила компанията за два милиарда долара, посочи Корнезов и изтъкна, че спечелено дело има и Еквадор, а в момента иск е завела Бразилия.
75% от българите "за" шистовия газ според социолози
Още...
Той припомни, че миналата седмица седем висши чиновници в Полша са били арестувани за корупция при раздаването на концесии за шистов газ. Корнезов бе категоричен, че на българска територия не трябва да се допуска проучване на този метод.
Волен Сидеров настоя да бъде приет проекта на Атака и отбеляза колко опасни са химикалите, които се инжектират в земята при проучването и добива на шистов газ, както и че в небелязаната за проучване българска територия има подземно сладководно езеро от над 4 000 квадратни километра. Той беше категоричен, че рискът от отравяне на водата, почвите и въздуха е много голям. Сидеров изтъкна, че е сезиран ВАС за решението на българското правителство Шеврон да прави проучвания.
Националистът обвини икономическия министър Трайчо Трайков, че правителството е получило бонус 30 милиона евро за разрешителното на Шеврон.
Засегнат, Трайчо Трайков, който присъства на заседанието, обясни, че договор с Шеврон още не е подписван. По думите му няма проучвания, няма работна програма, защото няма основания за това.
Относно 30-те милиона министърът заяви, че те са елемент от предложението на компанията, с което са спечелили конкурса и допълни, че тези пари влизат в държавния бюджет независимо от резултатите. Това е бонус при подписване на договора, който влиза в държавния бюджет и не зависи от резултатите, обясни Трайков.
Той цитира и социологическо проучване според което повечето хора формират мнението си за шистовия газ от телевизията. 64% от хората биха подкрепили добива, ако има убедителни доказателства, че екологичният риск е минимален, а икономическите ползи - големи, съобщи Трайков и подчерта, че за да има доказателства, трябва да има проект и той да бъде оценен.
Министърът допълни, че не би желал да бъде упрекван, че заради невежество е станал съпричастен в унищожаването на природата. По думите му, ако българските политици бяха безотговорни типове, договорът с Шеврон е щял да бъде подписан още на следващия ден след решението на Министерски съвет.
Проектът на РЗС беше представен от Емил Василев, който изтъкна, че партията предлага тотална забрана както на проучванията, така и на добива и на метода хидравлично разбиване. Той обясни, че техният проект предвижда шестмесечен срок, в който кабинетът да подготви промени в Закона за подземните отпадъци, в Закона за опазване на околната среда, Закона за водите и други.
Василев беше категоричен, че разрешаването на проблема с мораториум е по-уместно отколкото със закон.
Още повече, че Европейската комисия и парламент тепърва ще създават правна регламентация по темата.
Припомняме, екозащитници информираха по време на националния протест срещу шистовия газ в събота, че ден по-рано парламентарната шефка Цачева им е обещала ГЕРБ да подкрепи искането за мораториум.
ГЕРБ обявиха, че ще подкрепят проекта на Яне Янев за налагане на мораториум върху метода „хидравлично разбиване."
Валентин Николов от парламентарната група на ГЕРБ обясни, че ГЕРБ подкрепя своите министри, подкрепя и търсенето на диверсификация както на източниците, така и на трасетата, но когато има проблеми с метода, преценява, че трябва да се наложи мораториум.
Околната среда е по-важна от всички други ползи, които може да има България, подчерта Николов. Той каза още, че ГЕРБ ще предложи в проекта на лидера на РЗС да влязат и текстовете, предложени от инициативния комитет за забрана на проучванията и добива по технологията „хидравлично разбиване."
Дик
на 16.01.2012 в 20:54:57 #20ДО ВСИЧКИ ПАРЛАМЕНТАРНО ПРЕДСТАВЕНИ ДУПЕДАВЦИ; Господа ДУПЕДАВЦИ, преди да ви свалят гащите за пореден път и отново продадете вашата 'светая обител' за няколко гроша по-вече, ЗАПОМНЕТЕ!! . . , ЧЕ ЩЕ ВИ СЕ ТЪРСИ СМЕТКА! ЗАТОВА, . . КАТО ЗА НАЧАЛО, ВИЖТЕ ДОКУМЕНТАЛНИЯ ФИЛМ *GASLAND* И ЧУЙТЕ, КАКВО ИМА ДА КАЖЕ ОБИКНОВЕНИЯ ТРУДОВ ЧОВЕК, ПРИНУДЕН ДА ЖИВЕЕ В УСЛОВИЯ, ПОРОДЕНИ ОТ БЕЗОЧЛИВАТА ПОЛИТИКА НА ВАШЕ-ПОДОБНИ ДУПЕДАВЦИ ОТ АМЕРИКАНСКИ ТИП!! http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc . . . за да не хленчите после, че не сте били информирани.
P.S. Филмът е с български субтитри, така че дори и тези от вас с килийно образование би трябвало да разберат за какво иде реч. 
Pierre
на 16.01.2012 в 20:51:03 #19Регистриран на: 11.09.2011, 17:26 20. Дик | 16.01.2012 20:07 Минувач, . . . ти или си платен клакьор или си невероятно тъпо парче. ---------------------- Дик, шистов газ така или иначе ще се добива. Този добив е далеч по-безопасен от добива на мед, олово, въглища и т.н. Зависи обаче кой ще добива шистовия газ. Затова и е големият вой. Така че помисли кои са клакьорите и на кой в момента има най-голяма сметка от тази безсмислена истерия срещу използването на природните ни богатства (ще те подсетя - този, от когото в момента купуваме газ...) .
halo
на 16.01.2012 в 20:36:27 #18По-добре проявете малко мисъл /изисква се и образование за целта/ и четете внимателно постовете на Минувач ! Дружески съвет...
pich69
на 16.01.2012 в 20:11:44 #17Компаниите, след като виждат колко щети причинява този начин на проучване и добив, защо не измислят друг, а се натискат на всяка цена да унищожат земите и водите, и след това да бъдат глобени. Значи има доста келепир в тази работа. А нашият келепир какъв ще е? Ами не всички ползваме газ или зависим от него. Но всички зависим от водата и земята. Хайде нека Полша, Дания и др. да си фракингират и ние да взимаме евтин газ от тях, а те да взимат селскостопанска продукция и вода от нас, и да идват на селски туризъм. А?
Дик
на 16.01.2012 в 20:07:37 #16Минувач, . . . ти или си платен клакьор или си невероятно тъпо парче. . . Всеки който иска да разбере, какво ни очаква ако започне добив на шистов гас в България, нека изгледа документалния филм Gasland . . . http://thepiratebay.org/torrent/6045253
Asparyx
на 16.01.2012 в 19:49:05 #15Само Левски
на 16.01.2012 в 19:27:26 #14http://meto76.blog.bg/politika/2012/01/16/nezavisimaia-gazeta-gazyt-v-rusiia-e-stanal-po-skyp-otkolkot.884040 „Независимая газета”: Газът в Русия е станал по-скъп отколкото в САЩ
Вечния
на 16.01.2012 в 19:27:16 #13МИНУВАЧ ТИ СИ ТОЛКОВА ПРОСТО ПАРЧЕ ЧЕ НЯМАМ ДУМИ ИЗГЛЕДАЙ ФИЛМА "ГАЗЛАНД" КОЙТО ИМА НАГРАДИ ОТ ЦЯЛ СВЯТ И ПРОУМЕЙ ЧЕ ТОВА СЪСИПВА ПРИРОДАТА ЕТО ГО И ФИЛМА "ГАЗЛАНД" КОЙТО РАЗКРИВА ЧУДОВИЩНАТА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ ЗА ДОБИВАНЕ НА ШИСТОВ ГАЗ!!!! РАЗПРОСТРАНЕТЕ ГО НА ВСИЧКИТЕ СИ ПРИЯТЕЛИ ДА ЗНАЯТ ИСТИНАТА ЗА ВТОРИЯ ЧЕРНОБИЛ !!! http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc
ТеНеТеМе
на 16.01.2012 в 19:11:48 #12Според много хора от медицинските среди, в България има бум на онкологични заболявания, особено сред млади хора. Е-тата в храните, замърсената екология, лошото качество на живот и т.н. Дайте ся да си го набием и тоз ШГ, щото замърсената вода най-лесно ще ни го начука. И ако хората от Южна България си мислят, че ще купуват еФтин газ за сметка на Северна, НЕКА СЕ ОСЛУШАТ МАЛКО и осъзнаят, че всъщност Северна България е плацдарм за разгръщане на хиляди сонди из цялата страна и особено Южна България, където търсените шистови слоеве били по-плитки, по-достъпни,по-лесни и съответно по-еФтини за експлоатация от газовите корпорации.
динев
на 16.01.2012 в 18:55:37 #11Минувач, ясно е че ти се плаща да пишеш. Я ми кажи след като си толко информиран, колко пари са глобили Шеврон и неини потдружества. След като си фен на статистиките, може и това да го включиш. Пози може да има, но ще има много повече негативи. Аз не искам да пия мръсна вода. Друго да те питам , в Полша пробиват ли или само имат желание като Шеврон при нас. И най-накрая гледай си работата.
ТеНеТеМе
на 16.01.2012 в 18:49:31 #10Минувач, всичките тинтири-минтири , които си копнал, отпадат, когато вземеш картата на света и сравниш България и САЩ. Сам един от щатите , където се добива ШГ е 3 пъти по-голям по територия от България с 2 милиона население и пустинна природа. Кво повече има да се коментира?
България е една шепа земя и една малка аварийка, особено задължителна в бантускотската ни прецизност, ще отрови цели златни региони.
Минувач
на 16.01.2012 в 18:17:45 #9Доклад до американското енергийно министерство подкрепя шистовия газ Според публикация в Washington Post, специален консултативен съвет към американското енергийно министерство ще обяви днес свой доклад в подкрепа добива на шистов газ. Докладът заявява, че хидравличното разбиване на шистови скали може да продължи, стига компаниите да разкрият своите практики и да се наблюдават екологичните ефекти. Според статията, този доклад може да даде зелена светлина пред засилването на дейността по сондиране за шистов газ в САЩ, въпреки че в него се посочва и необходимостта от създаване на стандарти за изпусканите метанови емисии при добива от дълбоки формации. Вестникът посочва, че докладът не споменава подробности и около един от основните въпроси - кой трябва да регулира дейностите по добив на шистов газ и дали за него трябва да се прилага законодателството за опазване на питейните води. Статията припомня, че през 2001 г. едва 2% от добива на газ в САЩ е от шистови находища, докато в момента делът му е близо 30%. Според прогнози на Energy Information Administration, около 45% от добива на газ през 2035 г. ще е от шистови скали. С приближаването на сондажите до населените места, някои изследователи са открили високи концентрации на метан в питейните води, което доведе до искане от страна на местни активисти добивът да бъде прекратен. Въпреки това, представители на индустрията, политици и дори някои еколози твърдят, че страната трябва да използва този местен ресурс, защото при горенето му се изпускат по-малко въглеродни емисии, отколкото при останалите изкопаеми горива.
Минувач
на 16.01.2012 в 18:15:28 #8Компании, сондиращи за шистов газ в Европа - Американската "Ексон Мобайл" (Exxon Mobil) е закупила лицензи за сондаж в Долна Саксония и Полша; - Вторият най-голям петролен гигант на САЩ "Шеврон" (Chevron) също има интереси в Полша; - Холандско-британският концерн "Роял Дъч Шел" (Royal Dutch Shell) вече има кладенец в Швеция и планове за Украйна - Френската "Тотал" (Total) сондира във Франция и Дания - Австрийската OMV сондира в района около Виена - Петролният концерн "КонокоФилипс" (ConocoPhillips) смята да започне да сондира в Северна Полша - Канадската фирма "Талисман енърджи" (Talisman Energy) също има проект в Полша - Американската корпорация "Маратон" (Marathon Oil Corp) ще сондира отново в Полша - Малката британска компания (IGAS) има лиценз за Северна Англия - Канадската "Фалкън" (Falcon Oil & Gas) е заинтересувана от унгарското находище Мако. Китайската нефтена компания CNOOC Ltd ще заплати на американската Chesapeake Energy Corp $1,1 миллиарда за 33 процента от находището на шистов газ Eagle Ford в щата Техас, съобщиха от компанията.
Минувач
на 16.01.2012 в 18:13:30 #7Какви са основните проблеми: На първо място са високите технологични изисквания - заради спецификата на шистовите залежи необходимите технологии за разработването им често са различни за отделните находища, като задоволителни резултати може да няма години наред. Освен това добивът на този вид газ оставя голям отпечатък върху околната среда както заради необходимостта от постоянно доразработване на кладенците, така и заради използваните в процеса химически вещества. В Щатите шистовото синьо гориво се добива основно в пустинии райони, а екологията все още не е сред основните приоритети на властите за разлика от европейските държави. И на трето място е цената - добивът на шистов газ ще е рентабилен при средни пазарни цени от около 250 долара за хиляда куб.м, което не е силно под стойността на природния газ. Затова "Газпром" не бърза да променя политиката си в Европа, където по прогнози на Международната енергийна агенция (МАЕ) ще властва още поне десет години.
Минувач
на 16.01.2012 в 18:10:26 #6Америка свари до голяма степен неподготвени световните енергийни гиганти, което обяснява скорошното им усилено изкупуване на независими компании, разработващи подобни находища по света и най-вече Европа, коментира в. "Известия". През последните две години компании като "Роял Дъч Шел", "Бритиш петролеум" и "Ексон Мобил" придобиха лицензи за сондажи в Швеция, Полша, Германия, Франция и Австрия и наред с още около 40 фирми усилено разработват различни находища. Експерти очакват добивът на шистов газ в Европа да започне до две години, но за масово производство ще може да се говори чак след около десетилетие, отчасти тъй като в момента европейският газов пазар е пренаситен. С ударни темпове върви и разработването на алтернативни находища на синьо гориво в Китай, който има около 45 трилиона куб. м шистов газ и се надява към 2030 г. да увеличи до 25% дела му от общия добиван обем.
Минувач
на 16.01.2012 в 18:07:58 #5Руската компания “Газпром“ смята да придобие американско дружество, което се занимава с добив на шистов газ, предаде Блумбърг, цитирайки изявление на зам.-шефа на концерна Александър Медведев. Той обаче не съобщи името на фирмата. Шефът на “Газпром“ Алексей Милер преди това заяви, че с началото на добив на въглищния газ метан в басейна “Кузбас“, който заедно с шистовия влизат в групата на нетрадиционните източници на газ, концернът е натрупал опит в разработката на такъв вид запаси.
Минувач
на 16.01.2012 в 18:05:54 #4Защо никой не отваря въпрос, какво се съдържа в асфалта, дизеловото гориво и бензина?!!! Редица компании заявяват себестойност при добива от 100 $ за 1000 куб. м. Себестойността на добивания традиционен природен газа е 80–90 $/1000 куб.м. Ние го купуваме от Русия за около 250$/1000 м3. През 2008-2009 г. САЩ успя да увеличи рязко добива си на газ, именно извличайки суровината от шистите в земните недра и така зае първо място по добив на газ в света, изпреварвайки “Газпром“. Освен това, САЩ успя почти изцяло да задоволи с местен ресурс газовите си нужди, заради което и цените в газовата спотова търговия рязко спаднаха. В същото време “Газпром“ доставя синьото горива в Европа по дългосрочни договори, чиито цени са значително по-високи. Заради това и руската компания отложи пуска на находището “Штокман“, както и планираните доставки на втечнен природен газ за САЩ. Само за три години дялът на шистовия газ, от общия обем на американското газово производство, подскочи от 2% на 10%, а миналата година заради него страната дори измести Русия от челното място по добив на синьо гориво, извличайки 745 млрд. куб.м на фона на руските 583 млрд. (според в. "Ведомости" ). В момента Полша усетиха икономическата си изгода и влагат много усилия за подобряване на икономическата си ефективност и независимост. Нека не бъдем късогледи. Очевидно нечии интереси са дълбоко засегнати и финансовите им ресурси позволяват да се организират мощни анти-компании. Навярно няма да забогатеем като Катар, Дубай или Саудитска арабия, но нека да не сме ние най-бедните и вечно оплюващите се.
Минувач
на 16.01.2012 в 18:04:09 #3Нещо от руската преса: Рост добычи сланцевого газа в США, который привел к избытку предложения и последующему падению мировых цен, обернулся для российской монополии потерями, которые эксперты оценивают в 20 млрд. долл. и более. Руководитель аналитического управления Фонда национальной энергетической безопасности Александр Пасечник обращает внимание на очевидную недальновидность российских производителей, не сумевших вовремя заметить и отреагировать на угрозу.
XXX
на 16.01.2012 в 18:03:58 #2Не е лесно да си рубладжия, ех........
Минувач
на 16.01.2012 в 18:02:47 #1http://i.imgur.com/gJFVJ.jpg