За равнопоставеност и компенсации на всички битови потребители на природен газ настоява националният омбудсман Диана Ковачева, съобщиха от нейната администрация.

Тя отново изпрати писмо до вицепремиера по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев и до министъра на енергетиката Александър Николов, в което ги сигнализира, че до институцията продължават да постъпват жалби от граждани по Програмата за компенсиране на битови клиенти на природен газ и топлофикационни дружества, които използват като основно гориво природен газ.

След като в началото на март омбудсманът поиска увеличение на компенсациите за битовите потребители, които ползват газ, този път тя информира, че стотици клиенти на топлинна енергия, произведена от природен газ, са изключени неоснователно от Програмата за компенсиране, която предвижда подпомагане с фиксирана сума на един мегаватчас, само защото са клиенти на търговски дружества, които произвеждат топлоенергия чрез общ газов котел в сграда - етажна собственост.

"Поради малките генериращи мощности на тези производители, законодателят им е дал право да работят без да бъдат лицензирани от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Такива дружества са например "Компания за енергиен мениджмънт" ЕООД (с 1 422 клиенти) и "Термо Плюс" ООД", посочва омбудсманът и допълва, че по Закона за енергетиката прилаганите от тях цени за снабдяване с топлинна енергия не подлежат на регулиране от КЕВР.

Потребителите на енергия от малки газови котли не са защитени от мораториума върху регулираните цени на електрическата енергия, топлинната енергия и питейната вода, приет от 47-ото Народно събрание. Освен това те остават и извън обхвата на приложение на Програмата за компенсиране.

Това е причината омбудсманът да настоява за допълнение на Програмата за компенсиране, одобрена с РМС № 31/2022 г. и изменена с РМС № 93/2022 г., за да бъдат равнопоставени всички битови клиенти, които използват топлинна енергия от основно гориво природен газ.

"Смятам за справедливо и наложително битовите клиенти на топлинна енергия от природен газ, доставена от малки производители, да получат подкрепа от държавата във връзка с екстремно високите цени на горивото, със задна дата - от м. декември 2021 г.", пише Диана Ковачева.