Повечето българи не подкрепят тезата, че Украйна е почнала войната с Русия. Макар да има колебание по въпроса кой е поставил началото, при избор между двете директно воюващи страни 32,7% от сънародниците ни посочват Русия, а Украйна - 24,9%. Това показват данните от независим сондаж на агенция "Мяра", проведен сред 801 пълнолетни български граждани между 14 и 18 март, представляващ пълнолетното население на страната.
Над 40% от анкетираните не могат да определят от кого е започната войната в Украйна. Според "Мяра" това вероятно означава, че или не искат да се солидаризират с неприятни за тях факти, че виждат споделена вина, съмняват се кога всъщност трябва да се приема, че е поставено началото на войната, или търсят трети виновен.

Източник: "Мяра"
Последната теза се подкрепя и от отговорите на допълнителния въпрос кой е основно виновен за това, че има война, ако трябва да се избере един. Вина у Украйна виждат 8,7% от запитаните, у Русия -24,6%, а според 39,4% нашият западен свят носи основната вина, за да се стигне до война. 26% посочват опцията "Не може ясно да се определи".
5,7% от анкетираните виждат текущо надмощие във войната за Украйна и Запада, а 55% считат, че надделяват Русия и другите незападни сили. Близо 40% не могат да определят. "Със сигурност в отговорите на въпроса се съдържа и пожелателно мислене. Няма никакви съмнения обаче, че българското общество почти единодушно вижда, че е дошло време за преговори", посочват от социологическата агенция. Тази позиция се подкрепя в 94% от отговорите. Малко под 3% са отговорите от типа Украйна или Русия да продължат да воюват за по-добри позиции.

Източник: "Мяра"
Повечето българи обаче виждат проблем с липсата на гаранции, че след постигане на мир Украйна няма да бъде нападната отново. 26,6% виждат такива, но според 63,9% гаранции няма. "Очевидно е, че колкото и да намират вина у западните страни, много голяма част от българите споделят тяхната теза, че първото условие за мирни преговори са гаранциите за бъдещето на Украйна", отбелязват от "Мяра".
"Българите са по-скоро за обща европейска отбрана и даже има обществена готовност страната да отделя пари за това. С този елемент от търсенето на европейска позиция има съгласие у нас, но по другия елемент от търсената обща европейска позиция - продължаващата помощ за Украйна - мненията са по-скоро на страната на Тръмп, а не на европейските лидери. Практически единодушно е обществото ни, че войната трябва да спре и да има преговори. Българите обаче са солидарни с позицията за по-ясни гаранции за бъдещето на Украйна.
Повечето българи виждат засега да надделява Русия и може би в този въпрос се оглежда и донякъде инерционна благосклонност. Тя се проявява и във въпроси като кой е виновен и кой започна войната - в тях Украйна не получава съществени обвинения, но като че ли целият Западен свят изглежда натоварен в очите на българите с отговорност, дори по-голяма от тази на самата Русия. Със сигурност обаче у нас няма обществена нагласа за участие в евентуална мироопазваща военна мисия в Украйна. Като цяло, повечето благосклонност към Москва личи още по-ясно при по-възрастните", коментират от агенцията.

Източник: "Мяра"
В рамките на сондажа е зададен и експериментален въпрос, като респондентите са поставени пред необходимостта да избират между новата американска и европейската позиция. В преговорите, 63,4% симпатизират по-скоро на позицията на държавния глава на САЩ Доналд Тръмп, акцентираща повече върху сделка с украинския лидер Володимир Зеленски за прекратяване на войната, а 18,8% са по-близо до позицията на френския президент Еманюел Макрон, британския премиер Киър Стармър и други, с фокус повече върху продължаваща подкрепа за Украйна.

Източник: "Мяра"
Същевременно идеята за европейска отбранителна система, освен участието в НАТО, среща подкрепа с мнозинство от 59,1% "за" срещу 35,7% "против". Останалите анкетирани се колебаят. Подкрепата малко намалява при въпроса дали България да участва - 53,8% "за" срещу 43,9% "против". "Така се оказва, че българите намират рационални елементи в позицията на Тръмп, и в европейската позиция. Последното вероятно обяснява и специфичната позиция на България за поддържане на единство и с Европа и с Тръмп", коментират от "Мяра".
Категорично е неодобрението относно евентуално участие на България с мироопазващи сили. 21,6% от анкетирането са "за", но 76,8% са "против", а останалите се колебаят. "По повечето индикатори като че ли личи, че по-възрастните са и по-проруски настроени", допълват от социологическата агенция.
Gоspоd_Bog
на 27.03.2025 в 13:14:00 #1Независим сондаж по поръчка на дядо Сорос