Проект за решение за изпращане на военно-техническа помощ за Украйна ще внесат от "Демократична България" веднага след свикване на парламента. Това се казва в позиция на коалицията.

От политическото обединение категорично настояват президентът Румен Радев да не заема еднолично и зад гърба на обществеността позиции по ключови за евроатлантическата принадлежност и достойнство на страната въпроси

Румен Радев би обсъждал членството на Украйна в НАТО едва след мир

Румен Радев би обсъждал членството на Украйна в НАТО едва след мир

Декларацията от срещата на върха на НАТО в Букурещ през 2008 бе в различна среда на сигурност

Те осъждат решението на президента да бъде единственият държавен глава от Централна и Източна Европа, който отказа да подпише декларация срещу противозаконната анексия от Русия на територии на суверенна Украйна. Декларацията бе подписана от президентите на Румъния, Полша, Чехия, Словакия, Естония, Латвия, Литва, Северна Македония и Черна гора на 2 октомври.

"Нещо повече, българският президент укри този свой акт и едва впоследствие обяви мотивите си за него", пише в декларацията на ДБ.

"Отказът да положи подписа си под съвместния документ заедно с лидерите на 9 страни от Централна и Източна Европа е всъщност отказ България да изрази пълната, включително военна, подкрепа за Украйна, отказ да заклейми и поиска съд за престъпленията на агресора, отказ да подкрепи суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

Евронюз: 5 причини Украйна да не се присъедини скоро към НАТО

Евронюз: 5 причини Украйна да не се присъедини скоро към НАТО

Киев реагира на анексирането от Русия с изненадваща, ускорена кандидатура за присъединяване

Българският президент трябва да разбере, че няма легитимност сам да се произнася по стратегически за България избори и да поставя под съмнение нейната евроатлантическа ориентация.

От ДБ искат Румен Радев да свика Консултативния съвет за национална сигурност с легитимното политическо представителство на формациите от новоизбраното 48-о Народно събрание в него и той да обсъди рамката на позициите на българската държава по всички въпроси, свързани с войната срещу Украйна и политиката на Кремъл към ЕС и НАТО. Окончателната дума по нея има единствено Народното събрание.

"Позорно е България и Унгария единствени да не подкрепят Украйна с пряка военна помощ. Това става особено наложително, след като Путин анексира 15% от територията на нападнатата страна", пишат от ДБ.

Припомняме, на 4 май 2022 г. депутатите решиха България да предоставя хуманитарна, но не и оръжейна помощ на Украйна.