Първият български изтребител е идеологическа промяна и модернизация в армията. Това заяви премиерът Росен Желязков от Трета авиобаза в Граф Игнатиево.

Той присъства на тържественото посрещане на първия български самолет F-16 Block 70, който кацна в авиобазата на 2 април.

Изтребителят, доставен за българските Военновъздушни сили от "Локхийд Мартин", е учебно-боен двуместен самолет.

"Днес този прекрасен многоцелеви изтребител става част от българските Въоръжени сили и ще стане част от защитата на националния суверенитет на България, на бойните ни способности и източния фланг на НАТО", изтъкна премиерът.

Той посочи, че това не е само материална придобивка, а символизира много повече - идеологическа промяна.

България получи първия самолет F-16
Обновена

България получи първия самолет F-16

Българският самолет бе предаден официално на страната ни в петък

"Тя започна през 2019 г., когато евроатлантическото мнозинство на ГЕРБ, ВМРО и ДПС даде възможност при кабинета ''Борисов 3" договорът за придобиване на F-16 да стане факт. Днес отново имаме кабинет с мандат на ГЕРБ, който е с ясна визия за неотклонение от демократичните ценности, върховенството на закона и защита на човешките права", подчерта Желязков.

По негови думи F-16 е символ на стратегическото партньорство на България и САЩ, което не е само в сферата на отбраната, но и на енергетиката, което създава гаранции за повишаване на капацитета на Въоръжени сили и за сигурност.

Той заяви, че още тази година страната ни ще разполага с всички самолети от първия договор, а през 2027 г. - с още осем броя.

"Материално-техническата база се модернизира. Отбелязваме началото на непоколебима идеологическа модернизация на Българската армия", обяви премиерът.

Министър-председателятят изрази и увереност, че модернизацията на армията ни ще допринесе за превръщането на воинската професия в още по-атрактивна.

Радев иска да обучаваме пилотите си на F-16 и у нас

Радев иска да обучаваме пилотите си на F-16 и у нас

Това би дало възможност за подготовката на повече летци

Преди официалната церемония премиерът се срещна със заместник-помощник секретаря по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа Дейвид Бейкър.

Пред него той заяви, че модернизацията на българската армия, включително на военновъздушните ни сили е приоритет за българското правителство.

Високо ценим партньорството си със Съединените американски щати в тази посока, увери той.

Двамата обсъдиха стратегическото партньорство между България и САЩ и по-специално - сътрудничеството в сферата на отбраната и сигурността. Те се обединиха около разбирането, че инвестициите в отбрана са инвестиции в бъдещето.

Снимка 712222

Източник: МС

Премиерът изтъкна, че с придобиването на F-16 Block 70 България получава нови възможности за модернизиране на въоръжените си сили и повишаване на оперативната съвместимост с нашите съюзници.

Дейвид Бейкър отбеляза, че администрацията на президента Тръмп оценява усилията на страната ни за модернизация на въоръжените сили, символ на което е и първият самолет от ескадрилата F-16 Block 70. Той посочи, че изтребителите носят нови способности на българската армия и са от съществено значение за съвместимостта с НАТО. Според него реализацията на проекта е също така израз на приятелството между България и САЩ.

С идването на F-16 отбелязваме началото на процеса на технологично превъоръжаване на Военновъздушните сили. Това заяви на официалното посрещане и министърът на отбраната Атанас Запрянов.

По негови думи този самолет е първата крачка в посока на дългоочакваната промяна.

Той посочи, че тази година ще е особено силна за отбраната, защото освен новите самолети започват да пристигат и новите бронирани машини "Страйкър" за Сухопътните войски. Пуснат на вода е и вторият от новите патрулни кораби за Военноморските ни сили.

Запрянов изтъкна, че страната ни е готова да осъществява проекти съвместно с държави съюзници, както и с участието на агенциите на НАТО и ЕС, като стремежът е да бъде използван максимално потенциалът на плана на ЕС "Превъоръжи Европа"/Готовност 2030" и на Бялата книга за европейската отбрана. За да може да бъде осъществено превъоръжаването и България да допринесе най-пълно за колективната отбрана, са необходими разходи за отбрана на ниво от 2,5 - 3 % от БВП, отбеляза министърът и изрази увереност в подкрепата на правителството и на Народното събрание в този процес.

Той акцентира на ролята на стратегическото партньорство на страната ни със САЩ за успешното реализиране на проекта за модернизиране на бойната ни авиация.