Лидерът на "ДПС - Ново начало" (ДПС-НН) Делян Пеевски обяви, че ще подаде сигнал до прокуратурата срещу българския европрокурор Теодора Георгиева, обвинявайки я в набедяване.
Той заяви тези си намерения в кулоарите на парламента, след като преди това Георгиева коментира, че се чувства застрашена от Пеевски и е обект на проверка, след като се е оттеглила от разследване поради получени заплахи.
Пред "Капитал" европейската прокурорка от България посочва, че разследването срещу нея е започнало, защото си е направила отвод от разследването по делото за газохранилището в Чирен, тъй като е била заплашвана и се чувства застрашена от Делян Пеевски.
В позиция за Нова телевизия Георгиева заявява: "Получих заплахи, че ако повдигнем обвинения на бившия министър на енергетиката и настоящ шеф на "Булгартрансгаз", ще бъдат изпратени компромати до медиите срещу мен. Което се случи няколко часа след съобщението, че е призован, но не се е явил и до момента."
Тя коментира и в позизия пред bTV, че я заплашват и че се чувства застрашена от Пеевски. "Първо се случи пожара в семейната къща, при който загина майка ми. До момента не е направена повторна аутопсия, каквато е поискана от лекарите във ВМА. Те не могат да дадат заключение на база на изпратените досега данни. Срещу мен се изпращат компромати, като разпространяваното в медиите видео." Ситуацията е страшна."
Лидерът на ДПС-НН категорично отрече всякаква връзка със случая, заявявайки: "Нямам нищо общо с нейния случай. Георгиева е ортачка на Петьо Еврото. Видя се по какъв престъпен начин е станала европрокурор", коментира още той.
Пеевски също така нарече Теодора Георгиева "личната поръчкова прокурорка на Кирил Петков" и подчерта, че тя ще понесе отговорност за лъжите които е изрекла.
Името на Георгиева беше намесено в скандал и с изпратените до медиите записи на разговор, за който се твърди, че е между нея и издирвания бивш следовател Петьо Петров - Пепи Еврото в неговия импровизиран офис в ресторант "Осемте джуджета".
Преди месец пък стана ясно, че Теодора Георгиева е с назначена охрана по искане на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, след като майката на българската прокурорка загина в пожар.
Позиция по темата взе и евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, който е зам.-председател на комисията по правни въпроси на Европейския парламент.
"Ако бъдат установени сериозни нарушения от страна на българския европрокурор Теодора Георгиева, тогава главният прокурор на ЕС и колегиумът на Европрокуратурата могат да задействат процедура за отстраняването ѝ. Решението се взема от Съда на ЕС", посочи той пред БНР.
По думите му също така европейският главен прокурор може да предложи отстраняването на европейски прокурор или Колегиумът на Европейската прокуратура - това са всички европейски прокурори заедно - също могат да задействат процеса.
"Искам да подчертая, че ако се установят такива големи нарушения, органът, който взема решение за отстраняване на европейски прокурор, е Съда на ЕС, като Съветът на ЕС или ЕК, също и парламентът, могат да отнесат до Съда на ЕС такива случаи", допълни Радев.
Според него Георгиева може да е нарушила регламента за действието на Европрокуратурата с намесата си в много случаи.
"Има данни, че г-жа Георгиева е влизала в множество разследвания и е извършвала процесуални действия, без да има данни, че има такова решение на постоянната камара, което в един момент също може да се окаже, че също е нарушение на регламента за действието на Европейската прокуратура. Да не говорим, че няма данни въобще да има случайно разпределение на делата в Европейската прокуратура в България", обясни евродепутатът.